Ethnicity as a cause of electoral violence in Kenya (1992-2008)
Kenya'da seçim şiddetinin bir nedeni olarak etnik köken(1992-2008)
  1. Tez No: 730852
  2. Yazar: AMANDA LEBESE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kenya'nın tek partili sistemi eski cumhurbaşkanı Jomo Kenyatta tarafından 1963'ten 1978'de ölümüne kadar yönetildi. Ve 1978'den 1992'ye kadar hüküm süren onun halefi Daniel arap moi tarafından yönetildi. Kenya 2002 yılına kadar çok partili siyaseti başlattığı zamana kadar ikisi de yirmi dört yıl hüküm sürdü. Bu araştırma, Kenya seçimlerinin neden şiddet ve siyasi istikrarsızlıkla bağlantılı olma eğilimini incelemektedir. Amacı, araştırma sorusunu tartışmak ve sosyolojik fikirleri seçim şiddeti araştırmalarına uygulamaktır. Çalışma, etnisitenin seçim şiddetinde nasıl ve neden rol oynadığını ve seçim sonrası dönemi nasıl etkilediğini incelemektedir. Bu tez nitel bir eleştirel çalışmadır. Ayrıca Kenya'da özgür ve adil seçimlerin teşvik edilmesinde demokratikleşmenin rolüne de bakmaktadır. Çalışma, vatandaşların haklarını güçlendirmek ve korumak için hükümetleri yasa şeklinde önemli bilgileri yasama organlarıyla paylaşmaya teşvik etmektedir. Verilere göre etnisite siyasette önemli bir etkiye sahiptir. Seçimle alakalı şiddet, Kenyalıları oy kullanmaktan veya siyasete katılmaktan caydırmaktadır. Kenya'da etniste, seçim şiddetine katkıda bulunan bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
Kenya's one-party system was ruled by former president Jomo Kenyatta from 1963 till his death in 1978 and his successor Daniel Arap Moi who rule from 1978 through 1992 when Kenya introduced multiparty politics until 2002, both of whom ruled for twenty-four years. In 1992, the advent of a multi-party system was accompanied by electoral violence, resulting in greater fragmentation and substantial instabilities. This research studies why Kenyan elections tend to be linked to violence and political instability. Its goal is to discuss the research question and apply sociological ideas to the study of election violence. The study looks at how and why ethnicity plays a role in electoral violence, as well as how it affects the post-election period. Thethesis is a qualitative critical study. The study aims to provide strategies and understanding of how to prevent electoral violence in multi-party democracies. It also looks into the role of democratization in promoting free and fair elections in Kenya. It encourages governments to present crucial information in the form of laws to legislatures in order to strengthen and protect citizens' rights. According to the data, ethnicity plays a significant effect in politics. Election-related violence discourages Kenyans