Otizm spektrum bozukluğunda serum CD163, YKL-40 ve VILIP-1 düzeyleri: hastalık şiddeti ve dil bilişsel gelişim ile ilişkisi
Levels of serum CD163,YKL-40 AND VILIP-1 in autism spectrum disorder: association with disease severity and language cognitive development
- Tez No: 730856
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN İŞERİ, PROF. DR. SÜREYYA BARUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Nöroinflamasyon ve nöron hasarıyla ilişkili olduğu düşünülen CD163, YKL-40 ve VILIP-1 düzeyleri, nöroinflamatuar süreçlerin etkin olduğu birçok hastalıkta çalışılmıştır. OSB etiyopatogenezini araştıran bu çalışmada, OSB grubu ile sağlıklı kontrol grubunun serum CD163, YKL-40 ve VILIP düzeylerinin karşılaştırılması ve bu belirteçlerin OSB şiddeti ve dil gelişim düzeyiyle ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Gazi Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran DSM-5 kriterlerine göre OSB tanısı konulmuş 0-6 yaş arası 40 hasta ile yaşları bakımından benzer 40 sağlıklı kontrol çalışmaya dâhil edilmiştir. OSB grubundaki çocuklara ÇODÖ, ODÖ ve AGTE uygulanmıştır. Hasta ve kontrol grubundan kan örnekleri alınarak CD163, YKL-40 ve VILIP-1 düzeyleri ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda OSB grubuyla kontrol grubu karşılaştırıldığında, serum VILIP-1 düzeyleri OSB grubunda anlamlı olarak yüksek saptanmışken serum CD163 ve YKL-40 düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ağır şiddette OSB'si olan grupla kontrol grubu karşılaştırıldığında, serum CD163 ve YKL-40 düzeyleri ağır şiddette OSB'si olan grupta anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. OSB grubunda ÇODÖ puanlarıyla VILIP-1 düzeyleri arasındaki ilişki anlamlı bulunmamış olup CD163 ve YKL-40 düzeyleriyle OSB şiddeti arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Dil gelişim düzeyini gösteren ODÖ verileriyle CD163 ve YKL-40 düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte, dil gelişim düzeyleriyle VILIP-1 düzeyleri arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Nöron hasarıyla ilişkili olduğu düşünülen VILIP-1 düzeylerinin OSB grubunda anlamlı olarak yüksek saptanmış olması ve dil bilişsel gelişim düzeyleriyle negatif korelasyon göstermesi, OSB etiyolojisinde rolü olduğu düşünülen nöron hasarı bulgularını desteklemektedir. OSB şiddetiyle CD163 ve YKL-40 seviyeleri arasında pozitif korelasyon saptanması OSB etiyolojisinde nöroinflamasyonun rolü olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: CD163, YKL-40 and VILIP-1 levels, which are thought to be associated with neuroinflammation and neuron damage, have been studied in many diseases in which neuroinflammatory processes are effective. In this study investigating the etiopathogenesis of ASD, it was aimed to compare the serum CD163, YKL-40 and VILIP levels of the ASD group and the healthy control group and to examine the relationship of these markers with the severity of ASD and language development level. Method: Forty patients between the ages of 0-6 years who were diagnosed with ASD according to DSM-5 criteria, who applied to Gazi University Department of Child and Adolescent Psychiatry, and 40 healthy controls who were similar in age were included in the study. CARS, PLS-4, and AGTE were administered to children in the ASD group. Blood samples were taken from the patient and control groups, and CD163, YKL-40 and VILIP-1 levels were measured and compared. Results: When the ASD group and the control group were compared in our study, serum VILIP-1 levels were found to be significantly higher in the ASD group. No significant difference was found in terms of CD163, YKL-40 values. There was no significant correlation between CARS scores and VILIP-1 levels in the ASD group, and a positive correlation was found between CD163 and YKL-40 levels and ASD severity. The relationship between the PLS-4 data showing the level of language development and CD163 and YKL-40 levels was not found to be significant. However, a negative correlation was found between language development levels and VILIP-1 levels. Conclusion: The fact that VILIP-1 levels, which are thought to be associated with neuronal damage, were found to be significantly higher in the ASD group and negatively correlated with language cognitive development levels, supports the findings of neuron damage, which is thought to have a role in the etiology of ASD. The positive correlation between the severity of ASD and CD163 and YKL-40 levels suggested that neuroinflammation has a role in the etiology of ASD.