Isparta ili mikroplastik seviyelerinin iç ve dış ortamdaki mevsimsel değişimlerinin izlenmesi
Monitoring the seasonal variation of microplastic levels in indoor and outdoor environment in Isparta province
  1. Tez No: 730887
  2. Yazar: REMZİ AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, Isparta ilinin mevsimsel olarak iç ve dış ortamındaki MP seviyeleri incelenmiştir. Çalışmada; il merkezinde belirlenen 11 noktadan dört mevsim boyunca aktif, kaskad ve kuru çökelme örneklemeleri toplanmış ve ışık mikroskobu ile MP sayımı yapılmıştır. Aktif örnekleme sonuçlarına göre; dış ortamdan toplanan MP konsantrasyonlarının 25 partikül/m3 (yaz mevsimi 8 no'lu ev) ile 394 partikül/m3 (kış mevsimi 11 no'lu ev) arasında değiştiği, iç ortam havasında toplanan partiküllerin konsantrasyonunun ise 45 partikül/m3 (yaz mevsimi 6 no'lu ev) ile 325 partikül/m3 (kış mevsimi 3 no'lu ev) arasında değiştiği görülmektedir. Kaskad örneklemeye göre; en yüksek MP konsantrasyonu 78 partikül/m3 iken (kış, 8 no'lu ev ve 21.3 µm-14.8 µm kesme çapında) en düşük MP konsantrasyonu ise 5 partikül/m3 (yaz, 10 no'lu ev ve >21.3µm kesme çapında) olarak tespit edilmiştir. Genel olarak evlerden toplanan kaskad numunelerindeki MP'ler incelendiğinde, kış mevsiminde her iki kesme çapı için de daha yüksek MP konsantrasyonlarının elde edildiği görülmektedir. Kuru çökelme örneklerindeki; MP'lerin çökelme miktarları incelendiğinde; dış ortamda en yüksek birikim miktarı 150.798 partikül/m2.gün (11 no'lu ev) ile kış mevsiminde, en düşük birikim miktarı ise 4.331 partikül/m2.gün (8 no'lu ev) ile sonbahar mevsiminde tespit edilmiştir. İç ortamdaki en yüksek birikim oranı 55.556 partikül/m2.gün (11 no'lu ev) ile yine kış mevsiminde, en düşük birikim oranı ise 4.884 partikül/m2.gün (8 no'lu ev) ile sonbahar mevsiminde tespit edilmiştir. Sonuç olarak; kış mevsiminde diğer mevsimlere kıyasla hem dış hem de iç ortamda daha fazla MP konsantrasyonunun gözlendiği anlaşılmaktadır. Yaz mevsiminde de MP'lerin parçalanmasından dolayı daha düşük partikül konsantrasyonlarının elde edildiği düşünülmektedir. Bunun yanısıra kış mevsiminde yüksek MP değerlerinin diğer bir nedeni de bu mevsimde yağışın fazla olması sonucu MP birikiminin artması olduğu ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, seasonal MP levels in indoor and outdoor environments of Isparta province were investigated. In the study; active, cascade and dry deposition samples were collected for four seasons from 11 points which were previously determined in the city center and MP counts were made with a light microscope. According to the active sampling results; MP concentrations collected from the outdoor environment ranged from 25 particles/m3 (summer season house no.8) to 394 particles/m3 (winter season, house no. 11), while the concentration of particles collected in indoor air was 45 particles/m3 (summer season, house no.6) to 325 particles/m3 (winter season, house no.3). According to cascade sampling; while the highest MP concentration was 78 particles/m3 (winter season, house no. 8 and cut-off diameter of 21.3 µm-14.8 µm), the lowest MP concentration was measured as 5 particles/m3 (summer season, house no. 10 and >21.3µm cut-off diameter). Since MP levels in cascade samples which were collected from houses were examined, it was observed that higher MP levels were obtained for both cutting diameters in winter season. The highest deposition amount in the outdoor environment was determined as 150,798 particles/m2.day (house no. 11) in winter season, and the lowest deposition amount was determined as 4,331 particles/m2.day (house no. 8) in autumn season. The highest deposition amount in the indoor environment was determined as 55,556 particles/m2.day (house no.11) in winter season, and the lowest deposition amount was determined as 4,884 particles/m2.day (house no.8) in autmn season. As a result; It is understood that more MP concentrations were observed in both outdoor and indoor environments in winter season compared to other seasons. It is thought that lower particle concentrations were obtained in the study due to the decomposition of MPs in the summer season. Another reason for the high MP values in the winter season was the increase in MP accumulation as a result of the high precipitation in this season.