Farklı kök kanal dolgu patları ile uygulanan kanal dolgu tekniklerinin retreatment işlemleri sonrası kök kanal sistemindeki kalıntı miktarlarının sem ile değerlendirilmesi
The effect of different obturation techniques with different root canal sealers on the residual filling material after retreatment procedures
- Tez No: 730890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada AH Plus ve GFB kanal dolgu patları ile Tek kon, Lateral kondenzasyon, Devamlı ısıyla kondenzasyon kanal dolgu tekniklerinin kombine kullanımının retreatment sonrası kök kanal duvarları temizliği üzerine bir etkisi olup olmayacağının SEM ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Altmış adet tek köklü alt küçük azı dişi seçilmiş ve Mtwo 30/.05 eğeleri ile enstrümante edilmiştir. Örnekler, kullanılacak kanal patına göre (AH Plus ve GuttaFlow Bioseal) iki gruba ve kullanılan kanal dolgu tekniğine, yani tek kon, lateral kondenzasyon ve devamlı ısıyla kondenzasyon tekniklerine göre üç alt gruba (n=10) rastgele ayrılmıştır. Kanal dolguları PTUR eğeleri ve Mtwo 40/.04 eğeleri kullanılarak uzaklaştırılmıştır. Retreatmenttan sonra örnekler uzunlamasına 2'ye ayrılmış ve kök kanal sisteminin koronal, orta ve apikal 1/3 bölümlerinden SEM kullanılarak dijital görüntüler alınmıştır. Retreatment sırasında çalışma boyuna ulaşmak için gereken süre kaydedilmiştir. İstatistiksel analiz Three-way ANOVA testi ve Bonferroni düzeltmesi uygulanarak Tukey post hoc çoklu karşılaştırma testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Kök kanallarının apikal üçlü bölgesinde test edilen gruplar arasında smear skorları açısından anlamlı farklılık bulunamamamıştır (p≥0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study was aimed to compare effect of different obturation techniques with root canal sealers on the residual filling material after retreatment using SEM. Material and Methods: Sixty 60 single rooted mandibular premolars were selected and instrumented with rotary files using the Mtwo system up to file size 30/.05 taper. The samples were randomly divided to two groups based on the root canal sealer (AH Plus and GFB) and three sub-groups (n=10) based on the obturation technique used, i.e., single cone, lateral condensation, continuous wave techniques. The root fillings were removed using the PTUR system with additional apical preparation using Mtwo 40/.04 files. The specimens were longitudinally sectioned and digital images were taken from the coronal, middle and apical thirds of the root canal system after retreatment with SEM. The time required to reach working lenght during retreatment were recorded. Statistical analysis was performed using the Tukey post hoc multiple comparison test, the Three-way ANOVA test and Bonferroni correction. Results: There was no difference in terms of the smear score when comparing both sealer and obturation technique groups in the apical third.