The Influence of the Vajrapani on Japanese Martial Ideologies
Japon savaş sanatı anlayısında Vajrapani'nin etkisi
  1. Tez No: 730925
  2. Yazar: JENNİFER NORRİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL KÜÇÜKYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma ikonik savaşçı figürü Vajrapāṇi ile onun türevleri olup Japonya'da savaş sanatı ideolojisinin gelişiminde etkin olan Fudō Myō-ō ve Niō karakterlerinin ilişkisi üzerine odaklanmaktadır. Araştırma, Hindistan'da ortaya çıkan simgesel Vajrapāṇi temsillerini, Çin'de soylu sınıflarla etkileşim vasıtasıyla gelişmesini takip ederek Doğu Asya modern savaş sanatı anlayışı üzerindeki etkilerinin bir analizini yapacaktır. Öncelikle köken teorileri ve sembolizm ele alınacak, ardından da M.Ö. 1. yüzyıla tarihlenen Bharhut yavana savaşçı ikonografisi ve savaşçı nitelikleri temsil eden çapraz göğüs kemeri channavīra gibi örneklere ait gözlemler üzerinde durulacaktır. Çalışmanın devamında Fudō figürünün Çin'de Amoghavajra görünümünde imparatorluk ve buna bağlı siyasi çevrelerde nasıl entegre edildiğinden bahisle ünlü Budist rahip Kūkai tarafından Japonya'ya nasıl getirildiği ele alınacaktır. Vajrapāṇi simgesi Japon imparatorluk sarayından başlayarak savaşçı sınıf (bushi) , savaşçı rahipler (Sōhei) gibi toplum katmanlarına yayılmış ve nihayet popüler halk kültürüne nüfuz etmiştir. Bu tez, Vajrapāṇi ve türevlerinin, simgenin kökenlerinden taşınan özelliklerine uygun olarak, Japon savaş sanatı ideolojisinin gelişiminde üstlendiği kurucu rolü göstermektedir. Bunu yaparken imparatorluk bağlantıları, sosyal eşikler, şiddet eğilimleri, statü geçiş ve dönüşümleri,“kaçınılamaz kötülük”gibi kavramlar ve bu kavramların geniş halk kitleleri üzerindeki etkileri üzerinde durulacaktır. Bu tezin temel amacı kadim Budist sembolojisi ve taşıdığı mitolojik anlamlar ile günümüz savaş sanatı düşüncesi arasında bir köprü oluşturma gayretlerine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The Influence of the Vajrapāṇi on Japanese Martial Ideologies This study follows the relationship between the iconic warrior figure Vajrapāṇi, and two of its derived characters: Fudō Myō-ō and the Niō, as they influence the development of martial ideology in Japan, following the symbolic representations developed in India and the patterns of royal interactions developed in China, culminating in an analysis of modern martial relevance. Origin theories and symbolism are first addressed, to which I will add two observations pertaining to the Bharhut yavana the iconic warrior figure dating to the first century BCE and the cross-chest belt channavīra, as a symbol of warrior qualities. The integration of Fudō into the imperial and political spheres via Shingon Buddhist priest Amoghavajra in China, and the manner in which it was carried forward into Japan by Kūkai are examined. Vajrapāṇi extended from the imperial house within Japan and entwined with the several groups including the developing warrior class (bushi) and fighting monks, commonly known as Sōhei, as well as means of popular culture. This thesis demonstrates how the Vajrapāṇi and its derivative characters, have played a foundational role in the development of martial ideology in Japan, which was guided through features that were evident from the Vajrapāṇi's origin, including imperial connection, liminality, bellicosity, transitional or liminal status, association with 'necessary evil' and popular appeal. It is the aim of this thesis to aid the depth of the bridging of ancient Buddhist symbolism and mythological meaning and current martial philosophy.