Adölesan gebeliklerde perinatal sonuçlar ve gestasyonel komplikasyonlar
Perinatal outcomes and gestational complications in adolescent pregnancies
- Tez No: 730924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı adölesan gebeliklerin antenatal başvuru sayısı, doğum yöntemi, yenidoğan mortalite ve morbiditesi, neonatal ve gestasyonel komplikasyonlar açısından erişkin yaş grubu gebeliklerle karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: 1 Ocak 2017 ve 20 Mart 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum yapan, çalışma kriterlerine uygun 335 adölesan, 333 erişkin gebe kaydı incelendi ve çalışmaya dahil edildi. 19 yaş ve altı doğum yapan gebeler adölesan gebeler, 19 yaş üstü doğum yapan gebeler erişkin yaş grubu gebeler grubunda değerlendirildi. Çoğul gebelikler, 20 haftanın altında sonlanan gebelikler ve daha önceden bilinen kronik sistemik hastalığı olan (endokrinolojik, ürogenital, kardiyovasküler, gastrointestinal, immünolojik veya onkolojik) gebeler çalışmanın dışında bırakıldı. Gebelik haftası hastaların son adet tarihlerine ya da birinci veya ikinci trimester ultrasonografisine göre belirlendi. Çalışmaya dahil olan gebelerin yaş, gebelik haftası, parite, doğum yöntemi, antenatal başvuru sayıları, gestasyonel komplikasyonları (Fetal distress, intrauterin fetal ölüm, preeklampsi, eklampsi, oligohidramnios, polihidramnios, preterm eylem, preterm prematür membran rüptürü, gestasyonel diyabet, intrauterin gelişim geriliği, plasenta previa, ablasyo plasenta), hemoglobin ve hematokrit düzeyleri retrospektif olarak hasta kayıtlarından elde edildi. Aynı zamanda bu gebelerden doğan yenidoğanların doğum ağırlıkları, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, umblikal arter pH değerleri, resusitasyon gereksinimleri, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı ve perinatal ölüm varlığı retrospektif olarak hasta kayıtlarından elde edildi. İstatistiksel Analiz: Verilerin istatistiksel analizinde SPSS v28.0.1 paket programı kullanıldı. Kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sürekli ölçümler ise ortalama ve standart sapma (gerekli yerlerde ortanca ve minimum-maksimum) olarak özetlendi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki Kare test ya da Fisher Exact test istatistiği kullanıldı. Gruplara göre sürekli ölçümlerin karşılaştırılmasında dağılımlar kontrol edilerek parametrik test varsayımı gösteren değişkenler için Student T testi, parametrik test varsayımı göstermeyen değişkenlerde Mann Whitney U testi kullanıldı. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to compare adolescent pregnancies with adult pregnancies in terms of the number of antenatal visits, delivery method, neonatal mortality and morbidity, neonatal and gestational complications. Material and Method: The records of 335 adolescents and 333 adult pregnant women who gave birth at Bagcılar Training and Research Hospital between January 1, 2017 and March 20, 2022, who met the study criteria, were analyzed and included in the study. Women who gave birth at the age of 19 or younger evaluated in the adolescent pregnants, and women who gave birth over the age of 19 were evaluated in the adult age group. Multiple pregnancies, pregnancies ending less than 20 weeks, and pregnant women with previously known chronic systemic diseases (endocrinological, urogenital, cardiovascular, gastrointestinal, immunological or oncological) were excluded from the study. Gestational week was determined according to the last menstrual day of the patients or first or second trimester ultrasonography. Age, gestational week, parity, method of delivery, number of antenatal visits, gestational complications (Fetal distress, intrauterine fetal death, preeclampsia, eclampsia, oligohydramnios, polyhydramnios, preterm labor, preterm premature rupture of membranes, gestational diabetes, intrauterine growth retardation, placenta previa, ablatio placenta), hemoglobin and hematocrit levels of the pregnant women included in the study were obtained retrospectively from patient records. Also birth weights, 1st and 5th minute APGAR scores, umbilical artery pH values, resuscitation requirements, need for neonatal intensive care and perinatal death of newborns born from these pregnant women were obtained retrospectively from patient records. Statistical Analysis: SPSS v28.0.1 package program was used for statistical analysis of the data. Categorical measurements were summarized as numbers and percentages, and continuous measurements as mean and standard deviation (median and minimum-maximum where necessary). Chi-square test or Fisher Exact test statistics were used to compare categorical variables. Student T test was used for the continuous variables showing the parametric test assumption by controlling the distributions and Mann Whitney U test was used for the continuous variables showing non-parametric test assumption. Statistical significance level was taken as 0.05 in all tests.