Acil servise başvuran geriatrik hastalarda NEWS, NEWS+L, MEWS, MEWS+L ve RISE-UP skorlarının prognoz ile ilişkisi
  1. Tez No: 730975
  2. Yazar: ARTUN ONAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DUMAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Son yıllarda NEWS, MEWS, NEWS-L, MEWS-L ve RISE UP skorları acil servise başvuran hastalarda mortalite ve prognoz göstergesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızda bu erken uyarı skorlarının acil servise başvuran geriatrik hastalarda mortaliteyi öngörmedeki performansını karşılaştırmayı amaçladık. Metot: Bu prospektif kesitsel çalışmaya travmatik olmayan nedenlerle acil servise başvuran ve hastaneye yatırılan 65 yaş ve üstü geriatrik hastalar dahil edildi. Veri toplama formuna hastaların demografik özellikleri, vital parametreleri, laboratuvar değerleri ve erken uyarı puanları kaydedildi. Hastaların mortalitesi ile ilişkili klinik özellikler regresyon analizi ile belirlendi. Hastaların mortalitesini tahmin etmede skorlama sistemlerinin etkinliğini değerlendirmek için ROC analizi yapıldı. Bulgular: 330 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların ortanca yaşı 77 (ÇAA: 13; min: 65 - max:97 ) ve 179'u (% 54.2 ) kadın idi. Hastaların 22'si (% 6.7) 7 gün içinde, 58'i (%17.6) 30 gün içinde exitus oldu. Skorların 7 ve 30 günlük mortalite öngörme gücünü hesaplamak için yapılan ROC analizinde bulunan EAA ları sırasıyla NEWS için 0.714 (
Özet (Çeviri)
Introduction In recently, NEWS, MEWS, NEWS-L, MEWS-L and RISE UP scores have been frequently used as an indicator of mortality and prognosis in patients admitted to the emergency department. We aimed to compare the performance of these early warning scores in predicting mortality in geriatric patients admitted to the emergency department. Method This prospective cross-sectional study included patients aged ≥ 65 years who were admitted to the emergency department for nontraumatic reasons and were hospitalized. Demographic characteristics, vital parameters, laboratory values ​​and early warning scores of the patients were recorded. Clinical features associated with patients' mortality were determined by regression analysis. ROC analysis was performed to evaluate the effectiveness of the scoring systems in predicting mortality of the patients. Results 330 patients were included in the study. The median age of patients was 77 years (AAA: 13; min: 65- max: 97), and 179 (54.2%) were female. Of the patients, 22 (6.7%) died within 7 days and 58 (17.6%) died within 30 days. The AUCs found in the ROC analysis to calculate the predictive power of the scores at 7 and 30 days of mortality were 0.714 (