Pediatrik kardiyak cerrahide perioperatif risk değerlendirmesinde ASA-pediatrik ve RACHS-1 skorunun birlikte kullanılması: Retrospektif çalışma
Using ASA- pediatric and RACHS-1 score in perioperative risk assessment in pediatric cardiac surgery: A retrospective study
  1. Tez No: 730977
  2. Yazar: SEMİH ÇİNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada, konjenital kalp cerrahisi geçiren hastalarda ASA- Pediatrik ve RACHS-1 skorlarının perioperatif risk öngörmede etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Rektospektif olarak tasarlanan çalışmamıza yerel etik kurul onayı alındıktan sonra SBÜ İzmir Tepecik EAH'inde Ocak 2018- Aralık 2020 yılları arasında, Hastane Probel Sistemi ve arşiv kayıtları taranarak, konjenital kalp cerrahisi geçirmiş 0-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uyan hastaların demografik verileri, ASA-Pediatrik skor, RACHS-1 skor, operasyon süresi, kardiyopulmoner bypass(KPB) varlığı, ekstübasyon zamanı, mekanik ventilatör (MV) süresi, kan ve kan ürünü transfüzyonu öyküsü, hastane kalış süresi, mortalite varlığı verileri kayıt altına alındı. Bulgular: Operasyon sonrası 44 (%14,29) hasta exitus oldu. ASA- Pediatrik skoru yüksek, RACHS-1 skoru yüksek, vücut ağırlığı düşük olan hastalarda mortalite daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to investigate the effect of ASA- Pediatric and RACHS-1 scores on perioperative risk prediction in patients undergoing congenital heart surgery. Material and Method: After obtaining the approval of the local ethics committee for our retrospective study, 0-18 years old patients who underwent congenital heart surgery operation at Health Sciences University İzmir Tepecik Education and Research Hospital between January 2018- December 2020 were scanned through the Hospital Probel System and archive records. Demographic data, ASA-Pediatric score, RACHS-1 score, operation time, presence of cardiopulmonary bypass, extubation time, mechanical ventilator time, blood and blood product transfusion history, hospital stay, and mortality data of patients who met the inclusion criteria were recorded. Results: After the operation, 44 (14.29%) patients died. Mortality was higher in patients with a high ASA-Pediatric score, a high RACHS-1 score, and a low body weight.