Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türk Anayasa Mahkemesi kararları kapsamında mülkiyet hakkı ve kamulaştırma
Right to property and expropriation within the decisions of the European Court of Human Rights and The Constitutional Court of Turkey
  1. Tez No: 731095
  2. Yazar: MERVE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Temel bir insan hakkı olan mülkiyet hakkı zaman içerisinde farklı formlarda ortaya çıkmış ve dinamikliğini daima korumuştur. Günümüzde sosyal devlet anlayışının etkisiyle mülkiyet hakkı sınırlanabilir bir hak olarak kabul edilmektedir. Kamulaştırma işlemi ise bu hakka müdahale yollardan biridir. Ancak özel mülkiyet hakkına verilen önem de devam etmektedir. Nitekim anayasal düzeyde güvencesi olan mülkiyet hakkına müdahale biçimlerinden Kamulaştırma da yine Anayasada düzenlenmiştir. Bu bağlamda mülkiyet hakkı düzenlemesi ulusal ve uluslararası düzenlemelerde sınırlanabilir bir temel hak olarak yer almıştır. Söz konusu form elbette ki belirli bir sürecin sonucu olarak olgunlaşmıştır. Ancak özel mülkiyet ile bu hakka müdahale biçimlerinden Kamulaştırma, hala yargı organlarının sıklıkla incelediği bir konudur. Dolayısıyla güncelliği devam etmekte ve mülkiyet hakkı ile hakka müdahale arasında adil denge gözetmek üzere, yargı organlarınca da geliştirilen ölçütler oluşmaktadır. Sonuç olarak çalışmanın konusu ve sorununu; mülkiyet hakkının varlığı, hakkın kapsamının gelişimi, sosyal devlet formundaki kamulaştırma işleminin meşruiyet koşulları ve buna ilişkin düzenlemeler ile yargı organlarının kararları oluşturmaktadır. Anahtar Sözcükler Mülkiyet Hakkı, Kamulaştırma, Türk Anayasa Mahkemesi Kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları
Özet (Çeviri)
The right to property, which is a fundamental human right, has emerged in different forms over time and has always maintained its dynamism. Today, with the effect of the social state understanding, the right to property is accepted as a limitable right. Expropriation is one of the ways to interfere with this right. However, the importance given to the right to private property continues. As a matter of fact, expropriation, which is one of the forms of interference with the right to property, which is guaranteed at the constitutional level, is also regulated in the Constitution. In this context, the right to property regulation has been included as a limited fundamental right in national and international regulations. Of course, the form in question has matured as a result of a certain process. However, expropriation, which is one of the forms of interference with private property, and the right to property is still a subject frequently examined by the judicial organs. Therefore, it continues to be up-to-date and criteria developed by the judicial organs are formed in order to maintain a fair balance between the right to property and the interference with the right. As a result, the subject and problem of the work; The existence of the right to property, the development of the scope of the right, the legitimacy conditions of the expropriation in the form of a social state and related regulations and the decisions of the judicial organs. Keywords Right to Property, Expropriation, The Turkish Constitutional Court Decisions, The European Court of Human Rights Decisions