Uterin leiomyom ile fragmente QRS (fQRS) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between uterine leiomyoma and fragmente QRS
  1. Tez No: 731133
  2. Yazar: TUĞÇE KAÇAN TATLICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKKAS KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada uterin leiomyomu olan kadınlarda kardiyovasküler risk ve miyokardiyal iskeminin noninvaziv ve kolay ulaşılabilir bir göstergesi olan fragmente QRS (fQRS) arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Prospektif vaka kontrol olarak dizayn edilen çalışmaya, Ağustos 2021-Mart 2022 tarihleri arasında hastanemizde leiomyom nedeniyle opere edilen 47 ve kontrol grubu olarak tüp ligasyonu yapılan ve ultrasonografide leiomyom saptanmamış 47 kadın dahil edildi. Gruplar arasında demografik ve klinik özellikler, laboratuvar parametreleri ve elektrokardiyografi (EKG) sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Leiomyom grubunda yaş, vücut kitle indeksi, bel çevresi ve uterus hacmi kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Gruplar arasında EKG'ler değerlendirildiğinde; leiomyom grubunda (n=14) % 29.8 oranında fQRS varlığı, kontrol grubunda ise (n=3) % 6.4 kadında fQRS varlığı bulunmuştur (P=0.006). Yapılan korelasyon analizinde; yaş ile leiomyom volümü arasında negatif (r= -0.431, p=0.002), leiomyom sayısı ve LDL-K arasında ise pozitif korelasyon (sırasıyla r=0.215, p=0.038 ve r= 0.359, p=0.013) olduğu görülmüştür. Ayrıca trigliserit ile leiomyom sayısı arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır (r=0.297, p=0.042).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the relationship between cardiovascular risk and fragmented QRS (fQRS) in women with uterine leiomyoma. Materials and Methods: This prospective case control study, included 47 women with leiomyoma who were operated and 47 women without leiomyoma who underwent tubal ligation in our hospital between August 2021 and March 2022. Demographic and clinical characteristics, laboratory parameters and electrocardiography (ECG) results were compared between the groups. Results: Age, body mass index, waist circumference and uterine volume were found significantly higher in the leiomyoma group than the control group (p 0.05). When ECGs are evaluated between the groups; the presence of fQRS was found in 14 women (29.8%) of leiomyoma group (n=14) and in 3 women (6.4%) of the control group (p =0.006). In the correlation analysis, it was observed that there was a negative correlation between age and leiomyoma volume (r= -0.431, p=0.002) and a positive correlation between leiomyoma number and LDL-C (r=0.215, p=0.038 and r= 0.359, p=0.013, respectively). Also a positive relationship was found between triglyceride and the number of leiomyoma (r=0.297, p = 0.042).