Tiroid fonksiyon bozukluklarında kan lipid parametrelerinin değişimi
Change of blood lipid parameters in thyroid functional disorders
- Tez No: 731155
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tiroid bezi, tiroid hormonunu sentezleyen ve depolayan tiroid foliküllerinden oluşur. Tiroid bezinden tiroid hormonları olan T4 (tiroksin) ve T3 (triiyodotironin) salgılanmaktadır. Tiroid fonksiyon bozukluğu, tiroid bezinin işlevinde izlenen bozukluk olarak tanımlanmakta olup asemptomatik bozukluklardan semptomatik tiroid hastalığına kadar uzanan bir dizi bozukluğu içermektedir. Hipotiroidizm, kan dolaşımında çok az tiroid hormonunun bulunduğu bir durum olup tiroid bezi yeterli miktarda tiroid hormonu üretemez. Hipertiroidizm ise aşırı aktif bir tiroid bezinden kaynaklanan kan dolaşımında çok fazla tiroid hormonu bulunduğunda ortaya çıkan klinik tablodur. Hipotiroidizmin başlangıcı tipik olarak yavaştır ve sıklıkla yorgunluk, kuru cilt, soğuğa duyarlılık, saç dökülmesi, kilo alımı, kabızlık, ses değişiklikleri ve yavaş hareket gibi klinik ile ilişkili iken hipertiroidizm yavaş yavaş veya aniden gelişebilen ve taşikardi, yorgunluk, kilo kaybı, ısı intoleransı, artan terleme, titreme ve hiperaktif refleksleri içerebilen klinik ile ilişkilendirilmektedir. Çalışmamız 09.03.2021 tarihli Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulunun verdiği izinden sonra gerçekleştirilmiş olup (Etik No:(80576354-050-99/10) çalışmamıza Kafkas Üniversitesi Hastanesi'ne başvurusu sırasındatiroid fonksiyon bozukluğutanılı hastalar alındı.Hastalardan biyokimya, hormon ve tam kan sayımı tetkikleri çalışılmış olup verilerin istatistiksel analizi SPSS 20.0 paket programı ile gerçekleştirildi. Çalışmamıza hipotiroidi tanılı 144 hasta, hipertiroidi tanılı 80 hasta olmak üzere 224 hasta dahil edilmiş olup hastalarımızda kadın cinsiyet daha fazla olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermişti.Biyokimyasal parametrelerden glukoz, kreatinin, AST, ALP, GGT, lenfosit sayısı, MPV, total kolesterol, LDL, trigliserit, HDL düzeyi literatür verileri ile benzerlik göstermiş olup istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştı. Non-HDL kolesterol düzeyi ile tiroid fonksiyon bozukluğu arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar literatür taramalarımız sırasında saptanmamış olup çalışmamızda hipotiroidi tanılı grupta hipertiroidi tanılı gruba göre daha yüksek non-HDL düzeyi ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştı. Tiroid disfonksiyonu için biyokimyasal tarama, tüm dislipidemik hastalarda ve lipid profillerinde beklenmedik iyileşme veya kötüleşme olan tüm hastalarda kritik öneme sahip olup altta yatan tiroid bozuklukları mutlaka araştırılmalı ve takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The thyroid gland consists of thyroid follicles that synthesize and store thyroid hormone. The thyroid hormones T4 (thyroxine) and T3 (triiodothyronine) are secreted from the thyroid gland. Thyroid dysfunction is defined as the disorder observed in the function of the thyroid gland and includes a series of disorders ranging from asymptomatic disorders to symptomatic thyroid disease. Hypothyroidism is a condition in which there is too little thyroid hormone in the bloodstream, where the thyroid gland cannot produce enough thyroid hormone. Hyperthyroidism, on the other hand, is the clinical picture that occurs when there is too much thyroid hormone in the bloodstream resulting from an overactive thyroid gland. The onset of hypothyroidism is typically slow and is often clinically associated with fatigue, dry skin, sensitivity to cold, hair loss, weight gain, constipation, voice changes, and slow movement, while hyperthyroidism may develop gradually or suddenly and include tachycardia, fatigue, weight loss, heat intolerance, It is associated clinically, which may include increased sweating, tremors, and hyperactive reflexes. Our study was carried out after the approval of the Caucasus University Faculty of Medicine Ethics Committee dated 09.03.2021 (Ethics No: 80576354-050-99/10), and patients diagnosed with thyroid dysfunction at the time of their application to Kafkas University Hospital were included in our study. Biochemistry, hormone and complete blood count tests were studied from the patients, and statistical analysis of the data was performed with the SPSS 20.0 package program. Our study included 224 patients, including 144 patients with hypothyroidism and 80 patients with hyperthyroidism. Female gender was more common in our patients and there was a statistically significant difference between the groups. Among the biochemical parameters, glucose, creatinine, AST, ALP, GGT, lymphocyte count, MPV, total cholesterol, LDL, triglyceride, HDL levels were similar to the literature data and statistically significant difference was found. Studies investigating the relationship between non-HDL cholesterol level and thyroid dysfunction were not found during our literature review. In our study, a higher non-HDL level and statistically significant difference were found in the hypothyroid group compared to the hyperthyroid group. Biochemical screening for thyroid dysfunction is critical in all dyslipidemic patients and in all patients with unexpected improvement or worsening in their lipid profile, and underlying thyroid disorders should be investigated and followed up.