Ratlarda salisilat ile indüklenmiş tinnitusta transkraniyal manyetik stimulasyonun etkisi
Effect of transcranial magnetic stimulation on salicylate-induced tinnitus in rats
- Tez No: 731203
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ Tinnitus dışarıda var olmayan frekanstaki seslerin duyulması olarak tanımlanır ve milyonlarca insanın ortak sorunudur. Günümüzde tinnitus için bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavi yoktur ancak literatürde salisilat ile oluşturulan tinnitus modeli tedavisinde bir çok ajan üstünde çalışmalar mevcuttur. Ama hala etkin bir ajan bulunamamıştır. Çalışmamızda ratlarda salisilat ile indüklenmiş tinnitus modelinde Transkraniyal manyetik stimülasyonun işitsel beyin sapı yanıtlarına etkisini ve immünhistokimyasal boyamalarla histopatolojik olarak etkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya 24 adet Spraque Dawley türü 8-12 haftalık 450-500 gr ağırlığında erkek cinsiyette rat dahil edildi. Ratlar 21-23 derece sıcaklıkta 12 saatlik gündüz ve gece siklusu olacak şekilde döngüde tutuldu ve randomize olarak dört gruba ayrıldı. 5 gün boyunca , intraperitoneal yolla günde 300 mg/kg asetil salisilik asit verilen grup aspirin grubu , 5 gün boyunca intraperitoneal yolla günde 300 mg/kg asetil salisilik asit verilip ardından 2 saat sonra 15 dakika 1 Hz frekansta tekrarlayıcı Transkraniyal Manyetik Stimülasyon(rTMS) uygulanan grup 1 Hz TMS grubu , 5 gün boyunca intraperitoneal yolla günde 300 mg/kg asetil salisilik asit verilip ardından 2 saat sonra 15 dakika 20 hz frekansta rTMS uygulanan grup 20 Hz TMS grubu olarak ayrıldı. 1.gün tüm gruplara işlem öncesi ABR ölçümü yapıldı. 5.gün sakrifikasyon öncesinde ABR ölçümü tekrarlandı. Çalışma süresince tüm gruplardan 1' er rat farklı günlerde ex olduğundan çalışma dışı bırakıldı.Çalışma toplamda 20 rat ile sonlandırıldı. 5.günün sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek koklea ve işitsel korteksteki patolojik değişiklikler immünhistokimyasal yöntemler kullanılarak ışık mikroskopu altında değerlendirildi. BULGULAR Sham , aspirin, 1 Hz TMS ve 20 Hz TMS grupları arasında Dalga 1 amplitid ve latansı, Dalga 4 amplitüd ve latansı, Dalga 2-4 interval değerleri anlamlı farklılık göstermemiştir(p>0.05). Aspirin, 1 Hz TMS grubu. 20 Hz TMS gruplarında uygulama sonrası Dalga 1 Amplitüd uV değeri uygulama öncesine göre anlamlı düşüş göstermiştir(p0.05). Histopatolojik değerlendirmede immünhistokimyasal olarak koklea ve işitsel kortekste Anti-neun boyamada nöron yoğunluğunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi .Koklea ve işitsel kortekste Anti-BDNF boyamada BDNF yoğunluğu açısından gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. SONUÇ Çalışmamızda salisilat ile indüklenmiş tinnitusta 1 Hz ve 20 Hz transkraniyal manyetik stimülasyon uygulamasının tinnitusu azaltacağına dair elektrofizyolojık ve histopatolojik olarak anlamlı sonuç elde edemedik. Transkraniyal manyetik stimülasyon günümüzde tinnitusta önemini korumakta olup tinnitustaki etkisine dair daha kapsamlı çalışmalarla aydınlatılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Rat,Salisilat, Ototoksisite, Tinnitus, Transkraniyal manyetik stimülasyon.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE Tinnitus is described as hearing sounds at frequencies that do not exist outside and it is a common problem for millions of people. Nowadays, there is no scientifically proven treatment for tinnitus, but in the literature, many studies on many agents in the treatment of salicylate-induced tinnitus model. But still, no effective agent has been found. In our study, we purposed to investigate the effect of transcranial magnetic stimulation on auditory brainstem responses and histopathologically with immunohistochemical staining in a salicylate-induced tinnitus model in rats. MATERIALS AND METHODS Twenty-four Spraque Dawley type male rats (8-12 weeks old and weighing 450-500 g) were included in the study. Rats were kept in a cycle with a 12-hour day and night cycle at 21-23 degrees and randomly divided into four groups. The aspirin group was given 300 mg/kg acetylsalicylicic acid daily intraperitoneally for 5 days, 300 mg/kg acetyl salicylic acid was given intraperitoneally for 5 days, followed by repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) at 1 Hz frequency for 15 minutes 2 hours later. Group 1 Hz TMS group, 300 mg/kg of acetylsalicylic acid per day intraperitoneally for 5 days followed by rTMS at 20 Hz frequency for 15 minutes 2 hours later were divided into 20 Hz TMS group. On the 1st day, ABR measurement was performed in all groups before the procedure. ABR measurement was repeated before sacrification on the 5th day. During the study, 1 rat from all groups was excluded from the study as it died on different days. The study was terminated with a total of 20 rats. At the end of the 5th day, the animals were sacrificed and pathological changes in the cochlea and auditory cortex were evaluated under a light microscope using immunohistochemical methods. RESULTS Wave 1 amplitude and latency, Wave 4 amplitude and latency, Wave 2-4 interval values did not differ significantly between Sham, aspirin, 1 Hz TMS and 20 Hz TMS groups (p>0.05). Aspirin did not differ significantly in 1 Hz TMS and 20 Hz TMS groups. After the application, Wave 1 amplitude value decreased significantly compared to the pre-application, Wave 4 amplitude value showed a significant increase (p 0.05) between the aspirin ,1 Hz TMS and 20 Hz TMS groups. Anti BDNF Staining rate was significantly (p 0.05) between aspirin ,1 Hz TMS and 20 Hz TMS groups. DISCUSSION In our study, we could not obtain electrophysiological and histopathologically results that 1 Hz and 20 Hz transcranial magnetic stimulation application would reduce tinnitus in salicylate-induced tinnitus. Transcranial magnetic stimulation maintains its importance in tinnitus today, and its effect on tinnitus needs to be clarified with more comprehensive studies. KEYWORDS : Rat, Salicylate, Ototoxicity, Tinnitus, Transcranial magnetic stimulation.