Aile hekimliği polikliniği'ne başvuran 18 yaş üzeri kadınların kontraseptif yöntemler hakkında bilgi düzeyinin belirlenmesi
- Tez No: 731215
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; 18 yaş üstü kadınlarda kontraseptif bilgi düzeyinin ölçülmesidir. Yöntem: Çalışma tek merkezli, analitik, kesitsel bir çalışma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 31 Ocak 2021- 30 Mart 2021 tarihleri arasında başvuran 300 adet 18 yaş üzeri kadın ile yapıldı. Çalışmaya 18 yaş üzeri, okur yazar olan, ölçeği yanıtlamasına engel olacak düzeyde bilişsel, görsel engeli olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlar dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ve kontraseptif bilgi değerlendirme ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is; It is the measurement of contraceptive knowledge level in women over 18 years of age. Method: The study was planned as a single center, analytical, cross-sectional study and was conducted with 300 women over 18 years old who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 31 January 2021 and 30 March 2021. The study included women over the age of 18 who were literate, who did not have cognitive and visual impairments that would prevent them from answering the scale and who agreed to participate in the study. Sociodemographic information form and contraceptive knowledge assessment scale were applied to the participants using face-to-face interview technique. For statistical analysis of the data obtained IBM Statistics SPSS 22.0 (SPSS IBM, Turkey) programs were used.