Multipl skleroz ve glokom hastalarıyla normal olguların optik koherens tomografi parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of optical coherence tomography parameters of multiple sclerosis and glaucoma and healthy control groups
- Tez No: 731216
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNGEL, DR. PINAR SULTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Primer açık açılı glokom PAAG) ve multipl skleroz(MS) olgularındaki RNFL ve GCC etkilenme paternlerini ortaya koymak, glokom ve MS hastalarının tanı ve ayrımında yol gösterici bilgiler elde etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 42 MS hastası(84 göz), 34 PAAG hastası(67 göz) ve 24 sağlıklı kontrol grubunu(48 göz) dahil edilmiştir. MS grubu, geçirilmiş optik nörit öyküsü olmayan MS NON) ve geçirilmiş optik nörit öyküsü olan MS ON) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Tüm olgulara tam oftalmolojik muayene ile birlikte RNFL, GCC, santral fovea kalınlığı, santral koroid kalınlığı ve aksiyel uzunluk ölçümü yapılmıştır. Elde edilen bulgular, gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: PAAG ve MS grubunda retina sinir lifi tabakası RNFL) ve ganglion hücre kompleksi(GCC) parametrelerinde kontrol gruplarına göre anlamlı incelme mevcuttur. Glokom grubunda superior nasal(SN), superior temporal(ST), inferior nasal(IN), superior kadran (SUP) RNFL değeri MS grubundan anlamlı olarak daha düşüktü (p0.05). PAAG grubunda SN, ST, IT, IN, ortalama RNFL(AVE RNFL), superior yarı ortalama RNFL SUP AVE RNFL), inferior yarı ortalama RNFL İNF AVE RNFL), SUP, inferior kadran RNFL(İNF) değeri, MS NON grubundan anlamlı olarak daha düşüktü p0.05). MS ON grubunda superior ortalama GCC(GCC SUP) değeri glokom grubundan anlamlı olarak daha düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate retinal nerve fiber layer(RNFL) and ganglion cell complex(GCC) involment in multiple sclerosis(MS) and primary open angle glaucoma(POAG) cases according to patterns, and to obtain information for differantial diagnosis of optic nerve damage. Material and Method: 42 MS patients(84 eyes), 34 POAG patients(67 eyes) and 24 healthy controls(48 eyes) were included the study. MS group is divided into two subgroups as MS with optic neuritis(MS ON) and MS without optic neuritis(MS NON). Full ophthalmological examination was performed in all cases. In all cases; RNFL, GCC, central foveal thickness, subfoveal choroidal thickness and axial length measurment were measured. The results were compared between the groups. Results: In the POAG and MS group, there were significant decreases in RNFL and GCC parameters compared to the control group. In the POAG group, superior nasal(SN), superior temporal(ST), ,inferior nasal(IN), superior quadrant(SUP) RNFL values were significantly lower than the MS group (p0.05). In the POAG group, SN, ST, IT, IN, average RNFL(AVE RNFL), Superior hemi average RNFL(SUP AVE RNFL), inferior hemi average RNFL(INF AVE RNFL), SUP, inferior quadrant(INF) RNFL values were significantly lower than the MS NON group (p0.05). In the MS ON group, superior average GCC(GCC SUP) value was significantly lower than the POAG group (p0.05).