Kardiyak cerrahi geçiren hastalardapreoperatif beyin natriüretik peptid (bnp)düzeyinin postoperatif mortalite oranıdeğerlendirilmesindeki önemi
Importance of preoperative brain natriuretic peptide (bnp) level in the evaluation of postoperative mortality rate in cardiac surgery patients
  1. Tez No: 731258
  2. Yazar: FATMA FERDA SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlık sistemlerinin kalitesini ve cerrahi sonuçlarını geleneksel istatistiksel yöntemler kullanarak saptayan risk skorlamaları; tüm dünyada sağlık kuruluşları ve çalışanları tarafından geliştirilerek yeni skorlama sistemleri ve yeni morbidite ve mortalite skorları oluşturmak için sürekli araştırılmaktadır. Hastalarına kaliteli ve nitelikli bir sağlık hizmeti sunmak için hastanelerin uluslar arası mortalite bildirimleri son zamanlarda zorunlu kılınmıştır; fakat mortalite belirleyicisi bazı skorların preoperatif tayin yöntemleri olması ve her ülkenin sosyo-ekonomik düzeyi, coğrafi özellikleri ve popülasyonlarının genetik özellikleri farklılık göstermesi bu skorların araştırılmasının gerekliliğini gözler önüne sermiştir. Çalışmamızda tüm dünyada ve ülkemizde en çok kabul gören preoperatif risk değerlendirme skoru olan EuroSCORE ile yoğun bakımlarda organ yetersizliği veya disfonksiyonunu değerlendirmede en etkin skorlardan biri olan SOFA skorunun uzun dönem mortalite üzerindeki anlamlılıkları araştırılmış ve kıyaslanmıştır. Çalışmamızda ayrıca 2000 senelerinden sonra popülaritesi artmış olan BNP değerlerinden bahsedilmiş, bu tetkikin mortalite ve morbiditedeki yeri ve önemi anlatılmış ve preoperatif olarak izole CABG operasyonu geçirecek olan hastalardan alınan BNP tetkik verileri uzun dönemde gözlem-lenen mortalite ile anlamlılık açısından kıyaslanmıştır. Çalışmamızda; ölen olguların; EuroSCORE-SUT ve SOFA 1. gün değerleri, yaşayanlara göre, anlamlılık sınırında daha yüksek bulundu (sırasıyla p=0,060 ve p0,05). Sonuç olarak; hastane içi ve kısa dönem (
Özet (Çeviri)
Risk scoring systems evaluating the quality of the health systems and surgical results with traditional methods are contiunously being studied by health providers all over the world to develop new scroing systems, and morbidity and mortality scores. Hospitals are subjected to inform international mortality rates to provide better and qualified health care; however, as some mortality scores are preoperative diagnostic tools and there exists a variability of socioeconomical level, geographical condition and genetical features within populations in each country, the need of investigation of these scores is more emphasized. We studied and compared the importance of the internationally and nationally most accepted preoperative risk evalutaion scoring EuroSCORE, and SOFA score which is one of the most effective scores to evaluate organ failure or disfunction in intensive care units on overall mortality rates. In our study, we notified BNP whose popularity increased after 2000's; its overall effect and importance on mortality and morbidity is discussed while BNP data taken from patients that would go through CABG operation ( not combined ) were compared in means of long term mortality. We found that, the patients who were dead had significantly higher EuroSCORE and SOFA 1st day values comparing to alive patients. (respectively, p=0,060 and p0,05). Although variable studies showed highly significant prediction ratios of E uroSCORE and preoperative BNP values about < 30 days mortality after surgery, our study showed that prediction of EuroSCORE and preoperative BNP significance related to long term mortality were weak. However, SOFA,as a intensive care organ disfunction or failure assesment score, we found that it was as positively significant as EuroSCORE, a prediction model of mortality or showed even beter significance as a predictor of long term (≥ 60 days) mortality.