Güneş enerjili sürdürülebilir tasarımların önemi ve kırsal mimarideki geleceği üzerine bir sistem önerisi
A system proposal on the importance of solar powered sustainable designs and the future in rural areas
- Tez No: 731290
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma sürdürülebilir mimarlık kapsamında kırsal alanlar ölçeğinde güneş enerjili sürdürülebilir sistemlerinin öneminin vurgulanması, kırsal kalkınmanın da bir yolu olan bu sistemlerin kullanılması, üretilmesi ve teşvik politikaları oluşturulması gerekliliğine dikkat çekmek için gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında kırsal alanlarda kullanılacak güneş enerjili sürdürülebilir sistemlerin seçiminde bir karar destek sistemi oluşturmak amacıyla kırsal koşullar ve yaşayanların ihtiyaçları dikkate alınarak, sürdürülebilir mimarlık unsurları hedeflenerek değerlendirme kriterleri oluşturulmuştur. Değerlendirme kriterleri sosyal sürdürülebilirlik, uygulama, ekonomik faktörler, çevresel sürdürülebilirlik ve politik faktörler olarak tanımlanmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile bu sistemlerin sürdürülebilirlik yönlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Kırsal mimaride kullanılacak güneş enerjili sürdürülebilir sistemlerin iyileştirme, uygulama ve seçim kararları alanlarında karar verici rehber niteliği taşımasını sağlayan bu çalışmanın sonucunda Türkiye kırsal mimarisinde Monokristal panel teknolojilerinin odak teknoloji olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to emphasize the importance of solar-powered sustainable systems in rural areas within the scope of sustainable architecture, to draw attention to the necessity of using and producing these systems, which is also a way of rural development, and creating incentive policies. Within the scope of the study, in order to create a decision support system in the selection of solar energy smart systems to be used in rural areas, evaluation criteria were created by targeting the sustainability architecture elements, taking into account the rural conditions and the needs of the inhabitants. Evaluation criteria are defined as social sustainability, implementation, economic factors, environmental sustainability and political factors. The Analytical Hierarchy Process (AHP) and the sustainability aspects of these systems were compared. As a result of this study, which provides a guide for decision makers in the fields of improvement, application and selection decisions of solar powered smart systems to be used in rural architecture, it has been revealed that Monocrystalline panel technologies are the major technology in Turkish rural architecture.