Akne skarı nedeniyle mikroiğneleme tedavisiuygulanan hastalardaki elastografik bulgular
Elastography findings in patients treated with microneedling for acne scars
  1. Tez No: 731302
  2. Yazar: GİZEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI FERİDE KAPTANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Akne skarları (AS), akne vulgaris (AV) hastalarında sık görülen bir sekeldir. Hastalara yarattığı estetik sorunlar yanında, en sık izlendiği bölgenin yüz olması nedeni ile beraberinde psikosoyal yük de getirmektedir. Lazer gibi gelişmiş tedavi yöntemleri yanında, güvenli, ucuz bir yöntem olması ve kısa iyileşme süresi ile mikroiğneleme (Mİ) AS tedavisinde hala etkili bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Ancak dermatolojik hastalıkların pek çoğunda olduğu gibi; AS tipini, şiddetini, tedavi seçimini belirlemede ve tedavi sonucunu değerlendirmede yardımcı olacak objektif, noninvazif bir araç bulunmamaktadır. Amaç: Çalışmamızda AS tanısı ile Mİ tedavisinin kullanıldığı hastalarda deri elastisitesinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca izotretinoin kullanımı, demografik veriler gibi ölçütler ile elastisite değişimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi diğer amaçlardır. Yöntem: AS mevcut olan 20 hastanın yüz elastisitesini değerlendirmek amacı ile Mİ tedavisi öncesi ve sonrası Shear Wave Elastografi (SWE) yapıldı. Hekimin klinik değerlendirmesi; kalitatif ve kantitatif AS şiddet ölçekleri ile, hastanın bireysel görüşü dermatolojik yaşam kalite ölçeği (DYKÖ) ile değerlendirildi. SWE ile yapılan ölçümlerin tutarlı olduğunu göstermek amacı ile de 24 sağlıklı katılımcıya üç ay ara ile tekrarlayan üç ölçüm yapıldı. Bulgular: SWE sonuçları karşılaştırıldığında, tedavi grubunda 6.ayda ölçülen elastografi ölçümleri ile bazal değerler arasında anlamlı artış saptandı. (p=0,033) Kontrol grubunda ise anlamlı farklılık saptanmadı. (0-6.ay, p=0,648) DYKÖ, kalitatif ve kantitaif AS şiddet skorunda ise istatistiksel anlamlı azalma saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Acne scar (AS) is a frequent sequela in patients with acne vulgaris (AV). Besides the aesthetic problems it creates, it brings a psychosocial burden to the patients due to the fact that the most frequently observed area is the face. In addition to advanced treatment methods such as laser, microneedling (MN) is still used as an effective option in the treatment of AS, as it is a safe, inexpensive method with a short recovery time. However, similar to most diseases in dermatology, there is no objective tool to determine the type and severity of AS, the choice of treatment, and to evaluate the treatment outcome. Objectives: In the current study, it is aimed to evaluate skin elasticity in AS patients, who have undergone MN therapy. Furthermore, other purposes are to determine the relationship between the use of isotretinoin, demographic data, and change in skin elasticity. Methods: In order to evaluate the facial elasticity of 20 patients with AS, Shear Wave Elastography (SWE) was performed before and after MN treatment. The physician's clinical assessment was evaluated with qualitative and quantitative AS severity scales. Patients' individual opinion was evaluated with the dermatology life quality index (DLQI). In order to show that SWE is a consistent method, three repeated measurements were performed on 24 healthy participants with an interval of three months. Results: A significant increase was found between the SWE values that was done baseline and 6 months after treatment in the patient group. (p=0.033) In the control group, there was no significant difference between the 3 repeated measurements. (0-6 month, p=0.260) A statistically significant decrease was also detected in the qualitative and quantitative AS severity score and DLQI.