Aydın vilayet salnamelerine göre II. Abdülhamit Dönemi'nde Aydın Sancağı'nda idari yapı
Administrative structure in the sanjak of Aydin during the scond Abdulhamid period
  1. Tez No: 731310
  2. Yazar: ALİ KÜRŞAD TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN SARIBEY HAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
II. Abdülhamid döneminde (1876-1909) Osmanlı İmparatorluğunda gerek merkez gerekse taşra teşkilatında büyük bir değişim ve dönüşümün yaşandığı görülmektedir. Bu tezde yaşanan söz konusu idari değişimin Aydın merkez Sancağı ve ona bağlı kazalar üzerindeki yansımalarının ne boyutta olduğunun ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bugüne kadar Aydın Vilayeti'nin sosyo-ekonomik yapısına ilişkin birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen vilayeti oluşturan kazaların idari tarihi açısından derinlemesine bir çalışmanın konusu olmadığı görülmektedir. Bu noktadan hareketle II. Abdülhamid dönemindeki yaşanan sürecin Aydın Sancağı üzerinde değerlendirilmesi II. Abdülhamid dönemi idari yapısını anlamlandırmada yeni bir bakış açısı getirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
During the era of Abdulhamid II, the Ottoman Empire had a great transformation in means of provincial and central administration. In this thesis, that transformation and its effects on Aydın Sanjak and its provinces will try to be analyzed. Although there has been several researches specificly on Aydın Sanjak so far, it is observed that researches on its provincial level has been so rare. From that point of view, so called transformational process in the era of Abdulhamid II over Aydın Sanjak will provide a new look to the administrative style of the time over the provinces.