Sağlık harcamalarının büyüme, yatırımlar, işgücü ve yaşam beklentisine etkisi
The impact of healthcare expenditures on economic growth, investments, labor force and life expectancy
- Tez No: 731309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, 35 OECD ülkesi için 2000-2019 periyodunda kamu sağlık harcamalarının; ekonomik büyüme, yatırımlar, işgücü ve yaşam beklentisi üzerindeki etkisi bir panel veri analizi ile araştırılmıştır. Analiz için kamu sağlık harcamalarının bağımsız değişken olduğu dört farklı model kurulmuştur. Birinci modele ilişkin bulgularda, kamu sağlık harcamaları arttıkça, ekonomik büyümenin arttığı; ikinci modele ilişkin bulgularda, kamu sağlık harcamaları arttıkça, fiziki sermaye yatırımlarının arttığı; üçüncü modele ilişkin bulgularda, kamu sağlık harcamaları arttıkça, toplam işgücünün arttığı ve dördüncü modele ilişkin bulgularda ise, kamu sağlık harcamaları arttıkça, ortalama yaşam beklentisinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, public health expenditures for the period of 2000-2019 for 35 OECD countries; The effect on economic growth, investments, labor force and life expectancy was investigated with a panel data analysis. For the analysis, four different models in which public health expenditures are the independent variable were established. In the findings of the first model, as public health expenditures increase, economic growth increases; In the findings of the second model, as public health expenditures increase, physical capital investments increase; In the findings of the third model, it was observed that as public health expenditures increased, the total workforce increased, and in the findings of the fourth model, as public health expenditures increased, average life expectancy increased.