Çağdaş konsolidasyon yöntemi uygulanan restorasyon çalışmalarının koruma kavramı bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation in the context of the concept of protection of restoration works applied with the contemporary consolidation method
- Tez No: 731345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Koruma disiplininin tarihi ve sanat değeri taşıyan kültür yapıları üzerinde etkisini göstermeye başlaması, restorasyona yönelik yeni yaklaşımların ortaya çıkmasını tetiklemiştir. Bu yaklaşımlarda birbirinden zıt görüşler ortaya çıkmış olsa da restorasyonun temel prensipleri, Çağdaş Restorasyon Kuramı ile son halini almıştır. Çağdaş Restorasyon Kuramında; tarihi yapının özgün dokusunun yitirilmeden restorasyonunun gerçekleştirilmesi en önemli ilke olarak benimsenmiştir. Tarihi bir yapının taşıyıcı sisteminde, zemininde, temelinde, çatısında ve malzemelerinde bozulmalar görülebileceği gibi yakın çevresinde de yapı bütünlüğünü tehdit edici unsurlar oluşabilmektedir. Restorasyonun gerçekleştirilmesinde kullanılan farklı yöntemler, tarihi yapının ihtiyaç duyduğu bakım, onarım türüne ve yerine göre değişiklik göstermektedir. Restorasyonun temel prensiplerine aykırı yöntemlerin kullanılması ya da tekniklerin doğru bir kararla etkili biçimde uygulanmaması tarihi yapıların zayiatına sebep olmaktadır. Dayanıklılık ve bütünlük problemi olan tarihi yapıların ihtiyaç duyduğu en sağlıklı restorasyon yöntemi konsolidasyondur. Konsolidasyon yönteminde kullanılan teknikler; malzemeni ve kullanılan taşıyıcı sistemin türüne göre çeşitlenmektedir. Bu çalışmada; koruma disiplininin temel prensipleri doğrultusunda, konsolidasyon yönteminin, teknikleri, malzemeler ve yapı elemanları üzerinde nasıl uygulanması gerektiği araştırılmakta, günümüzde çağdaş konsolidasyon yöntemi kullanılarak restore edilen yapıların koruma disiplinine uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda çağdaş konsolidasyon teknikleri, alan yazın taraması ve gözlemler ile yurtiçinde bulunan sekiz örnek üzerinde incelenmiştir. İncelemeler sonucunda konsolidasyon çalışmalarının etkin bir koruma sağladığı, etkin bir korumanın sağlanmasıyla yapıların uzun yıllar bozulmadan varlığını devam ettirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One cannot think comprehensively about the history of conservation and the design of art. The basic principles of the standard, even if they seem like appearances in these countries, are the end of the Contemporary Restoration Theory. In Contemporary Restoration Theory; It was considered as the most important principle that the historical center institution should be taken from the acquisition. A historic production facility can threaten the viability of tight artwork, as can be seen intact on its floor, roof, and formwork. Different improvements in the realization of the restoration, assistance in case of need, such as repair and assistance on the part. The use of the method contrary to the restoration fundamentals or the practical exercises of the techniques that are applied with the right decision are utilized. Consolidation is the healthiest restoration method needed by historical buildings that have durability and integrity problems. Techniques used in the consolidation method; It varies according to the material and the type of carrier system used. In this study; in line with the basic principles of the conservation discipline, it is researched how the consolidation method should be applied on its techniques, materials and building elements, and it is aimed to evaluate the suitability of the buildings restored using the contemporary consolidation method with the conservation discipline. In this direction, contemporary consolidation techniques, literature review and observations were examined on eight examples found in the country. As a result of the examinations, it has been seen that the consolidation works provide effective protection, and that the structures continue to exist for many years without deterioration with effective protection.