Vajinismus tanısı konmuş ve konmamış kadınların bağlanma stilleri ile metakognisyon ve cinsel doyum düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the attachment styles and the levels of meta cognition and sexual satisfaction of women with and without diagnosis of vaginismus
- Tez No: 731351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Cinsel işlev bozuklukları bireyin fiziksel veya psikolojik problemlerine bağlı olarak meydana gelebilir. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan bireylerde genel olarak fiziksel ve psikolojik faktörlerin birlikte yer aldığı ve cinsel işlev bozukluğu sorunu başlangıçta fiziksel sebeplerle ortaya çıkmış olsa dahi, zamanla psikolojik problemlerinde buna eşlik ettiği gözlenmektedir. Bir cinsel işlev bozukluğu çeşidi olan vajinismus, tarihte ilk defa Ramesseum IV papirüslerinde yer almıştır. Söz konusu olgudan orta çağda İtalya'nın kadın doktorlarından Salerno'lu Trotula“Kadın Hastalıkları”isimli kitabında dabu olguya değinilmektedir. İletişim, performans anksiyetesi, ve danışma hususlarında yetersizlikler cinsel işlev bozukluklarının nedenleri arasında sayılmaktadır. Cinsel sıhhatin, bedensel, düşünsel, nörolojik ve sıhhi durumlardan, hormonal sebeplerden, kronik rahatsızlıklardan ve geçirilmiş olan tıbbi operasyonlardan, fiziksel yapı ve fonksiyonlardaki farklılıklardan etkilenmekte olduğu değerlendirilmektedir. Vajinismus, kasların kasılmasıyla birlikte cinsel birleşmenin mümkün olmadığı ya da birleşmenin ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleştiği cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus; cinsel birliktelik esnasında vajinal birleşmede zorluk yaşama, vajinal ilişki teşebbüsleri esnasında vulvovajinada veya pelviste acı hissetme, ya da olası acı ve ağrılar hissetmeye yönelik kaygılanma neticesinde pelviste bulunan taban adele grubunun çok gerilmesi veya kasılmasını netice veren psikiyatrik bozukluktur. Vajinismus, DSM 5'te disparoni tanısı ile birleştirilmiş ve perino-pelvik ağrı bozukluğu olarak tanımlanmaya başlamıştır. Cinsel ya da fiziksel ihmal ve istismar, cinselliğe ilişkin negatif tutum, cinsel eğitim yetersizliği ve bilgi eksikliği gibi değişkenlerin de vajinismusun nedenlerinden olduğu düşünülmektedir. Vajinismus'un nedenleri ile ilgili yapılan çalışmalar yüzyılı aşkın süredir devam etmektedir. Bu nedenleri genel olarak psikolojik, fizyolojik, sosyal ve kültürel nedenler olarak tanımlamak mümkündür. Kişinin bakım vereni ile oluşturduğu bağlanma ilişkisi, kişinin zihnindeki benlik ve nesne görüntülerini oluşturmakta, bireysel ve toplumsal ilişkilerinin de oluşturulmasında etkin rol oynamaktadır. Sosyokültürel yaklaşıma göre, yetiştiği ortam, bireyin aile yapısı, kültürel ve sosyal yapı, gelenek ve görenekler, inanç ve etik değerler gibi etkenler cinsel davranış ve tutumların temelini meydana getiren unsurlardır. Namus, bekâret gibi değer yargılarının tutkun olduğu, cinsel konuların konuşulmasının hoş karşılanmadığı muhafazakâr yapılarda, ilk gece ve cinsel korkularının oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Vajinismusun genel popülasyon içerisinde sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğu olduğu düşünülmektedir ancak oranı çeşitli sebeplerle tam olarak bilinmemektedir. Metakognitif bilgi düşünce biçimleri ile ilgili olan inançların yanı sıra bireyin dikkatinin, konsantrasyon gücünün ve belleğinin kapasitesine ilişkin inançlarından da meydana gelebilmektedir. Kişinin cinsel yaşamına dair haz ve tatmin olma duygusu, bireylerin geçmiş cinsel deneyimleri, cinsellikten beklentileri, arzuları ve istekleriyle ilgili olan öznel ve kişisel bir kavram olancinsel doyumun cinsel ve romantik duygular, cinsel davranışlar, kültürel ve sosyal arka plan, partnerin özellikleri ve davranışlarıyla ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vaginismus is a sexual dysfunction in which sexual intercourse is not possible with the contraction of the musclesor the intercourse takes place in a painful and painfulway. vaginismus; It is a psychiatric disorder that results in excessive stretching or contraction of the flor muscle group in the pelvis as a result of having difficulty in vaginal intercourse during sexual intercourse, feeling pain in the vulvo vagina or pelvis during vaginal intercourse attempts, or worrying about possible pain and pain. Studies on the causes of vaginismus have been going on for more than a century. It is possible to define these reasons as psychological, physiological, social and cultural reasons in general. The attachment relationship that a person creates with his or her caregiver creates images of self and object in the mind of the person and plays an active role in the formation of individual and social relations. Vaginismus is thought to be a common sexual dysfunction in the general population, but its rate is not known exactly for various reasons. Metacognitive knowledge consists of beliefs about the way of thinking as well as the individual's beliefs about the capacity of attention, concentration power and memory. Sexual satisfaction; It is a subjective and personal concept related to the sense of pleasure and satisfaction about one's sexual life, past sexual experiences of individuals, expectations from sexuality, desires and desires. It has been determined that sexual satisfaction is related to sexual and romantic feelings, sexual behaviors, cultural and social background, characteristics and behaviors of the partner.