Meme kanserli olgularda aksiler lenf nodlarının benign malign ayrımınında diffüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin değeri
The value of di̇ffusi̇on-wei̇ghted magneti̇c resonance i̇magi̇ng i̇n di̇fferenti̇ati̇on of mali̇gn and beni̇gn axi̇llary lymph nodes i̇n pati̇ents wi̇th breast cancer
- Tez No: 360322
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanserli olgularda aksiler lenf nodlarının bening malign ayrımınında diffüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin değeri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Yaşları 29-76 arasında değişen, 46'sı meme kanserli, 33'ü sağlıklı kontrol gurubundan oluşan, ve 1,5 Tesla MRG cihazı ile elde olunan T1A imajlarda 5 mm ve üzeri lenf nodu olan toplam 79 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada üç farklı b değeri seçilmiştir (100, 500 ve 1000 sn/mm2). Görünen difüzyon katsayısı (ADC) haritası üzerinden difüzyon ADC değerleri ölçülmüş ve ortalama ADC değerleri ve histopatolojik tanılar istatistiksel olarak Bağımsız T testi ile değerlendirilmiştir. 26 hastanın tanı anında klinik evresi lokal ileri evre meme kanseri olup palpabl lenfadenopatisi bulunması nedeniyle lenf nodu metastazı pozitif kabul edilmiştir. 20 hastanın ise lenf nodu tanısı histopatolojik olarak konulmuştur. Kontrol grubunu oluşturan 33 hastanın lenf nodları en az 6 ay takip edilmiş, klinik ve radyolojik bulguları ile benign kabul edilmiştir. Bulgular: Ortalama ADC değerleri, malign lenf nodlarında 1.140 ± 0.219 x10ˉ³mm²/sn, benign lenf nodlarında 1.520 ± 0.132 x10ˉ³mm²/sn olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the value of diffusion-weighted magnetic resonance imaging in differentiation of malign and benign axillary lymph nodes in patients with breast cancer. Material and method: A total of 79 patients which ages ranging from 29 to 76, and consisting of 33 healthy control group with 46 breast cancer group were included in this study. The patients were examined using a 1,5 Tesla MRI system and DWI was obtained using three different b values (100, 500 ve 1000 sn/mm2). The diffusion ADC value was measured according to the apparent diffusion coefficients (ADC) map. The comparison between the histopathological diagnoses and the mean ADC's were performed by Independent T test. Of 26 patients with locally advanced breast cancer, axillary lymph nodes were palpable. The palpable lymphadenopathy due to the presence of lymph node metastasis has been considered positive for malignant. The other benign lymph nodes from breast cancer patients were diagnosed histopathologically. The control group consisted of 33 patients with lymph nodes were followed for at least 6 months, with clinical and radiological findings were considered benign. Results: The mean ADC values were 1.140 ± 0.219 x10ˉ³mm²/sn for the malignant, and 1.520 ± 0.132 x10ˉ³mm²/sn for the benign lymph nodes.