Ankilozan spondilitli hastalarda postür analizi
Posture analysis in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 409685
  2. Yazar: HAKAN SERCAN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ankilozan spondilit; spondiloartropatiler içerisinde en sık görülen kronik romatizmal bir hastalıktır. Hastalarda özellikle omurga ve sakroiliak eklemlerin tutulumu gözlenir ve postural bozuklukların eşlik ettiği gösterilmiştir. Etyolojisi bilinmemektedir fakat çevresel ve genetik faktörlerin rolü olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda hastanemiz polikliniklerinde takip edilen ankilozan spondilitli hastaların görsel ve üç boyutlu bilgisayar sistemi ile omurga postür analizlerini incelemeyi ve sağlıklı grup ile karşılaştırmayı amaçladık. Buna ek olarak postür analizlerinden elde ettiğimiz verilerin hastaların klinik ve demografik bilgileri ile karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma, Eylül 2014 ile Ocak 2015 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ankilozan spondilit tanısı konulup takip edilen 44 hasta ve 44 sağlıklı gönüllü ile yapıldı. Ankilozan spondilit tanılı hastaların klinik, demografik ve laboratuvar bilgileri kaydedildi. Olgulara görsel postür analizi yapıldıktan sonra yine aynı kişi tarafından Zebris CMS-20P-2 ile bilgisayar ortamında üç boyutlu ultrasonik sistem ile omurga postür analizi yapıldı. Her iki yöntemde de sağlıklı gruba göre omurga postüründe anlamlı derecede bozukluklar olduğu saptanmıştır. Ankilozan spondilit hastalarında üç boyutlu ultrasonik sistemi ile bakılan torakal kifoz derecesinin sağlıklı gruba göre artmış olduğunu, lomber lordoz açısının ise azalmış olduğunu tespit ettik. Ankilozan spondilit hastalarında simetrigraf ve üç boyutlu ultrasonik sistemin omurga postür analizinde kullanılabileceği bu iki değerlendirme sisteminin sonuçlarının büyük ölçüde korele olduğu fakat üç boyutlu ultrasonik sistemin daha objektif sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis is a chronic inflammatory rheumatic disease which is the most common form of spondyloarthritis. Spine and sacroiliac joint involvement are observed in patients and postural disorders accompany. Etiology is unknown, however genetic and environmental factors are known to take role. We aimed in this study to evaluate to spine and posture analysis in patients followed in outpatient clinic of our hospital with visual and three dimensional computer system and compare findings with healthy controls. Additionally, we aimed to compare the clinical and demographic properties with the data obtained from posture analysis. This study was performed on 44 ankylosing spondylitis patients who had admitted to Trakya University Medical Faculty of Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic between September 2014 and January 2015 and 44 healthy volunteers. Clinical, demographic and laboratory findings of the patients were noted. After visual posture analysis of the cases, spine posture analysis performed with a three-dimensional ultrasound system called Zebris CMS-20P-2 by the same investigator. Spine posture analysis by both methods revealed significantly high disorder in ankylosing spondylitis patients compared with healthy controls. Thoracic kyphosis angle was found to be high and lumbar lordosis angle to be decreased with three dimensional ultrasound analysis in patients with ankylosing spondylitis. We concluded that symmetrigraph and three dimensional ultrasound system can be used in the spine posture analysis in ankylosing spondylitis patients and the results of these two posture analysis systems were highly correlated however we observed that more objective findings were obtained with ultrasound based measurements.