Pankreas, safra kesesi ve safra yolları kanserlerinde serumda p53 protein tayini
Determination of p53 protein in serum in pancreatic, gallbladder and bile duct cancers
  1. Tez No: 731414
  2. Yazar: HALDUN KAR
  3. Danışmanlar: UZMAN OP DR BURHAN YOLCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Genetik, General Surgery, Genetics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Pankreatikobiliyer tümörler, saldırgan ve hızlı ilerleyen tümörler olarak kötü bir prognoza sahiptir. Hastalığın semptomlarının nonspesifik doğası erken tanı konmasına engel olarak, ileri evre kanserler şeklinde karşımıza çıkmasına yol açar. Cerrahi tedavinin tek kür şansı olduğu bu kanserlerde, diagnostik amaçlı kullanılan görüntüleme yöntemleri ve serolojik markerların sensitiviteleri tanıda yetersiz kalmaktadır. Kanserin genetik bir olay olduğu görüşüyle birlikte birçok gen kanser oluşumunda suçlanmıştır. p53 gen mutasyonları insan kanserlerinde ortak olarak tespit edilen genetik anormalliklerdir. Bu gen kodladığı protein vasıtasıyla fonksiyon gösteren bir tümör supressör gendir. p53 proteininin immünolojik yöntemlerle serumda saptanabilmesi p53 geninin mutasyona uğradığı bilinen tümörlerde bir serolojik marker olarak kullanabileceğini ortaya çıkarmıştır. Biz de çalışmamızda; serumda p53 protein tayininin pankreatikobiliyer tümörlerde bir serolojik marker olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak amacıyla 49 malign ve 81 benign pankreatikobiliyer bölge patolojisi olan hastaların serumlarında ELİSA yöntemiyle p53 proteinine karşı oluşan antikor oranlarını tesbit etmeye çalıştık. Hesaplamalarda cut-off değerini 3.0 olarak aldık. 130 olguluk seride tek bir olguda pozitif sonuç elde ettik. Bu hasta 64 yaşında erkek olup, ampulla vateride yerleşmiş çevre dokulara invazyon gösteren adenokarsinonumdu. Bu sonuçlarla sensitivite %2, spesifite %100 olarak hesaplandı. Daha önce pankreatikobiliyer tümörlerde yapılan serumda p53 proteini ile ilgili çalışmalarla karşılaştırıldığında, sensitivitemizin düşük olduğu izlendi. Bu sonuç farklılıkları arasındaki en önemli nedenlerin serumda p53 protein tespitinde kullanılan yöntem farklılıkları ve yorumlanmasında esas alınan cut-off değerleri olabileceğini belirledik. Çalışmamızın sonucunda, pankreatikobiliyer tümörlerde serumda p53 protein tayininin serolojik marker olarak kullanılamayacağını karar verdik.
Özet (Çeviri)
Pancreaticbiliary tumors that are aggressive and progressive have bad prognoses. The non-spesific symptoms of the disease, whivh prevent early diagnosis, causes to be faced cancers in late stage. Scanning techniques for diagnosis and; sensitiviy and specificity of serologic markers are not sufficient at diagnosis in this cancer at which surgical tereatment is the only cure chance. Together opinion that cancer is a genetic event, many genes are thought to be responsible for cancer formation. p53 gene mutation is a common genetic anomaly in human cancers. This gene is a tumorsupressor gene by means of the protein that is coded by this gene. Determining of p53 protein in serum by immunologic methods results that p53 gene can be used as a marker at tumors that are known mutation occurred. We worked at this study to determine antibody against p53 protein by ELİSA method at 49 malign and 81 benign patients serum who had pancreaticobiliary area pathology; in order to show that whether p53 protein determining can be used as a serologic marker at pancreticobiliary tumors. we accept that cut-off value is 3.0. We found only one positive result in 130 subjects. This patient, 64 years old, male; has adenocarcinoma at ampulla vateri, which invaded neighbor tissue. Sensitivity is calculated as %2, specifity is calculated as %100 by these results. Comparing by previous studies that related to p53 proteins in serum at pancreticobiliary tumors, our sensitivity is low. We thought that, the main causes of these different resuts are; method differences used at p53 protein determining and cut-off value at interpretation. At the end of our study we decide that p53 protein determining can't be used as a serologic marker at pancreticobiliary tumors.