Yeni nesil liderlik yaklaşımlarının tasavvuf öğretisiyle mukayesesi
Comparison of new generation leadership approaches with sufi thought
  1. Tez No: 731424
  2. Yazar: YELİZ MERDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, İşletme, Religion, Turkish Language and Literature, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Teknolojinin insana değil, insanın teknoloji ve robotların emrine verildiği günümüz dünyâsında, bir yandan salgın hastalıklar, doğal âfetler, iklim krizi ile boğuşan, öte yandan hırs ve kanaat dengesi bozulduğu için maddî kazançlar uğruna giderek yalnızlaşan, özünden uzaklaştığı için de mutsuzlaşan insanlığın bu sarmaldan nasıl kurtulacağı konusu, son zamanlarda daha fazla sorgulanır olmuştur. Tarım, sağlık, endüstri, eğitim başta olmak üzere her alanda reform reçeteleri ve yeni kurallar formüle edilmeye başlanmış, kurum ve kuruluşlar da iş yapış biçimlerini bu yeni koşullara göre yeniden modellemeye başlamıştır. Değişen ihtiyaçlar ve organizasyon yapılanmalarının tetiklemesiyle, liderlik türlerine ilişkin yeni yaklaşımların ortaya çıkması da elzem hâle gelmiştir. Konu ile ilgili yapılan çalışmalarda,“Yeni Nesil Liderlik Türleri”adı altında, bilhassa son dönemde farkındalığı artan iki yaklaşım göze çarpmaktadır. Bunlardan biri, henüz yeni yeni şekillenen Mânevî/Ruhsal Liderlik (Spiritual Leadership); diğeri ise Hizmetkâr Liderlik (Altruistic Leadership) yaklaşımıdır ki, her iki model de insânî değerlere odaklanan modern liderlik teorileri olarak öne çıkmaktadır. Bu anlamda çalışmamızın ana konusu, toplumları helâka değil, refâh, barış ve hayra yönlendirerek yeni nesillere liderlik edecek kişilerin sahip olması gereken temel değerlere odaklanmaktır. Çalışmada,“yeni nesil lider tasviri”, irfânî geleneğin temel kavramları ışığında, mürşid-i kâmil olarak nitelendirilen üstün ahlâkî ve evrensel insânî değerlere sahip kişiye mahsus özellikler üzerinden tasavvûfî bir yaklaşımla târif edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where humans are under the command of technology and robot, the issue of how humanity, which is struggling with epidemics, natural disasters, climate crisis, also is becoming increasingly isolated for financial gains because the balance of ambition and conviction is disturbed and also has become unhappy because it has distanced itself from its essence, will get rid of this spiral has been questioned more recently. Reform prescriptions and new rules have started to be formulated in all fields, especially in agriculture, health, industry and education. So, institutions and organizations have started to remodel their business practices according to these new conditions. New approaches to leadership types has become essential with the triggering of changing needs and organizational structures. Recently, in the studies on the subject, two approaches with increasing awareness stand out under the name of“New Generation Leadership Types”. One of them is“Spiritual Leadership”, which has just been formed, and the other one is the“Altruistic Leadership”approach. Both models come to the fore in modern leadership theories that focus on humanity values. In this sense, the main subject of our study is to focus on the basic values that should be possessed by those who will lead societies to prosperity, peace and goodness, not destruction. In this study,“The New Generation Leader”has been tried to be described with a sufi approach in the light of the basic concepts of the tradition of irfânî, through the characteristics of the person with superior moral and universal human values, which are described as the perfect murshid.