Başlangıçtan günümüze Kur'an tefsiri 'Mülk suresi'
  1. Tez No: 73161
  2. Yazar: İSMAİL ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
ÖZET Yaptığımız bu çalışma ile Mülk suresinin tefsiri ile ilgili olarak günümüze kadar yazılan eserleri belirli bir plan dahilinde incelemeye çalıştık. Çalışmamızda, müfessirlerin Mülk suresi hakkında yaptıkları yorumlar kronolojik sıra dikkate alınarak incendi ve benzer yorumlar arasında konuya ilk temas edenin görüşüne yer verildi. Bu tez çalışmasında ilk olarak Mülk sûresine giriş sayılabilecek ön bilgiler verildi. Sûrenin konumu, isimleri, rakamlarla ifadesi, sûrenin indirildiği yer ve sosyal konumu, bir önceki Tahrim süresiyle irtibatı, sûrenin fazileti ve ezberlenmesine teşvikle ilgili gelen haberler üzerinde duruldu. Ayrıca sûrenin içeriğiyle ilgili genel bir değerlendirme ve örfümüzdeki yeri ile ilgili bilgiler verilerek müfessirlerin kendi aralarında tarihi süreç içinde birbirlerinden etkileşim durumları tespit edilmeye çalışıldı. Daha sonra Mülk sûresinin her bir ayeti teker teker belirli bir plan çerçevesinde incelemeye tabi tutuldu. Özellikle her ayetin başlangıçta meali sunularak kelimelerin izahı, kıraatla ilgili bilgiler ile i'rabı ve belağatı üzerinde duruldu. Varsa ayetlerin nuzül sebebi tespit edilmeye çalışıldı. Ayetin icmali manası verilerek bir önceki ayetle irtibatı üzerinde duruldu. Ayetlerin tahlili manası kaynaklara dayanılarak geniş açıdan ele alınmak suretiyle müfessirlerin ortaya koydukları incelikler tespit edilmeye çalışıldı. Ve son olarak ayetten elde edilen neticeler sosyal, hukuki, iktisadi v.b. neticeler üzerinde durucu,- Bu yöntemle sûrenin bütün ayetleri incelendi. Bilgiye ulaşılamayan konular da ayrıca belirtilmeye çalışıldı. Son olarak, bu çalışmada elde edilen sonuçlar kısaca belirtilmeye çalışıldı. XIX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis we tried to study the books which have been written on the exegesis of the surah Mülk. The exegesis and interpretations of mufassirs have been studied in a chronological way. In the begining there has been presented primary informations about this surah. Moreover, a general evaluation has been given a bout the content of the surah and given informations about its relations with our customs. Each verses of the surah has been studied in a systematicel way. The meanings of the words wich contains the surah have been mentioned. Also, the general meaning of the verses have been given. And the relations bet ween verses have been studied too. So, each verses of the surah has been studied. At the end, the results wich come out this study have been mentioned. xx