Tekrar eden suç ve erkeklik deneyimleri üzerinden erkek şiddetini anlamak
Understanding male violence through experiences of repeated crime and masculinity
- Tez No: 731629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU HATİBOĞLU KISAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Kimlikler zamana, mekâna, kültüre, yapısal koşullara ve hepsinin odağında bireylerin yaşamsal deneyimlerine dayalı olarak inşa edilir. Kimliklerin nasıl algılandığı deneyimlerden etkilenen, aynı zamanda yeni deneyimlere yön veren bir unsurdur. Eyleme dayalı ve bedene içkin deneyimler olarak suçluluk ve erkeklik 'suçlu erkek' kimliğinin iki farklı aidiyet alanıdır ancak kimliğe giden yolda kimi zaman çakışan kimi zaman çelişen güzergâhlar haline gelmişlerdir. Araştırmada tekerrür suç deneyimi olan erkeklerin suçu ve erkekliği deneyimleme biçimleri ele alınmış, bu doğrultuda suç ve erkeklik arasındaki etkileşimlerin görünür kılınması amaçlanmıştır. Bu sebeple tekrar eden şiddet suçu deneyimi bulunan 14 yetişkin erkek ile nitel görüşme gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaşam deneyimleri kök aile, evlilik, kurumlar ve toplumsal ilişkiler olarak çok boyutlu bir perspektiften incelenmiştir. Bulgular; kişilerin aile ilişkileri ekseninde değerlendirmeleri (1), toplumsal cinsiyet odağında erkekliği anlamlandırma biçimleri (2), Tekrar eden suçun nasıl deneyimlendiği ve kimliğe etkileri (3) olmak üzere 3 tema altında incelenmiş, postmodern feminist perspektifle yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; tekerrür şiddet suçu bulunan erkeklerin yaşamında erkeklik ve suç ilişkisi kişilerin yaşadıkları çevrenin sosyo-kültürel yapısına, toplumsal yaşamdaki konumlarına, sosyal etkileşimin niteliğine, etiketlenme deneyimlerine, suçun tekrarlılık düzeyine, kurumsal yaptırımların niteliğine ve süresine göre dinamik olarak değişen bir görünümdedir. Erkekliğin belirli koşullar altında şiddet aracılığıyla güçlenebilen bir konum olduğuna, erkeklik ve suçun döngüsel nedensellik ilişkisi içerisinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Identities are constructed based on time, place, culture, structural conditions and, at the center of all, individuals' vital experiences. How identities are perceived is an element that is affected by experiences and also directs new experiences. Guilt and masculinity, as action-based and bodily experiences, are two different areas of belonging to the 'guilty male' identity, but they have become sometimes conflicting and sometimes conflicting routes on the way to identity. In the research, the ways of experiencing crime and masculinity of men who have experienced recidivism were discussed, and in this direction, it was aimed to make the interactions between crime and masculinity visible. For this reason, qualitative interviews were conducted with 14 adult men with repeated violent crime experiences. The life experiences of the participants were examined from a multidimensional perspective as root family, marriage, institutions and social relations. Results; The evaluations of individuals in the axis of family relations (1), the ways of making sense of masculinity in the focus of gender (2), how repeat crime is experienced and its effects on identity (3) were examined and interpreted with a postmodern feminist perspective. According to the results of the research; The relationship between masculinity and crime in the lives of men with repeated violent crimes has an appearance that changes dynamically according to the socio-cultural structure of the environment they live in, their position in social life, the quality of social interaction, their experience of labeling, the level of repetition of crime, the quality and duration of institutional sanctions. It has been concluded that masculinity is a position that can be strengthened through violence under certain conditions, and that masculinity and crime are in a cyclical causal relationship.