The effects of smooth pursuit eye movements and abutting pattern motion on luminance contrast sensitivity
Yavaş izleme göz takip hareketlerinin ve bitişik hareket örüntüsünün luminans kontrast duyarlılığına etkileri
- Tez No: 731700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ AYHAN, DOÇ. DR. EMRE UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Görsel bir uyaranın görünürlüğü uzam-zamansal bağlamdan etkilenmektedir. Yüksek kontrastlı sürüklenen ızgara uyaranına bitişik sinüs fonksiyonuyla tanımlı akromatik hedef uyaranın görünürlüğü iki uyaran farklı fazlarda olduğunda azalır. Bu baskılama, hedef uyaran harekete göre takip edenden ziyade yol gösteren konumunda olduğunda daha belirgindir. Kontrast duyarlılığının faza bağlı modülasyonu, öngörüsel sinyallere (Roach, 2011) veya uzamsal entegrasyona ek olarak takip edici konumda meydana gelen baskılayıcı mekanizmalara atfedilmiştir (Arnold 2014). Önceki çalışmalar bu etkiyi gözler sabitken ve ızgara uyaranlarını çevreleyen kontur durağanken araştırmıştır. Oysa göz takip hareketlerinin, görünürlüğü hareket yönüne bağlı bir şekilde etkilediği bilinmektedir. Bu tezde, göz takip, göz takip hızı, göz takip ve uyaran yönü arasındaki uyum ve kontrast bağımlılığının faz modülasyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, modülasyonun, gözler sabitken, öngörüsel model ile ters düşerek hem takip eden hem de yol gösteren pozisyonlarında fakat farklı büyüklüklerde gerçekleştiğini göstermiştir. Göz takibi sırasında yol gösteren konumundaki faz modülasyonunun büyüklüğü, uyaranların sürüklenme yönü ile görece göz takip yönü ve hızına bağlı değişmiştir. Ayrıca etki büyüklüğü, bitişik uyaranın kontrastına hedef uyaran yalnızca yol gösteren konumunda olduğunda bağlılık göstermektedir. Bu bulgular, öngörüsel model ve uzamsal entegrasyon açıklamaları ile ters düşmekte, yol gösteren ve takip eden konumlarındaki etkinin altında yatan mekanizmaların ayrı olduğunu ve duyu-motorsal alanlardan gelen geri beslemenin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Spatiotemporal context alters the visibility. The detectability of a low-contrast luminance-modulated sinusoidal target abutting a high-contrast drifting grating is impaired when the two stimuli are out-of-phase, suppression being strongest at the leading than at the trailing edge of motion. This effect was attributed to the predictive signals (Roach, 2011) or a spatial summation process and inhibitory motion deblurring occurring at the trailing edge (Arnold, 2014). In the previous studies, however, eyes were steady and the grating envelopes were stationary. It was shown that smooth pursuit eye movements influence the luminance sensitivity in a directionally selective manner. To gain a better understanding of the phase-dependent modulation of contrast sensitivity, I conducted a set of experiments, where the contextual modulation was investigated in the presence of smooth pursuit to examine the effects of pursuit velocity, directional congruence between the pursuit trajectory and the drifting gratings, and the contrast-dependency. Results indicated that the phase-dependent modulation occurs both at the leading and at the trailing edge under the fixation, although in different magnitudes contradicting the predictive model. During pursuit, the size of modulation at the leading edge depends both on the pursuit velocity and the directional congruency. Additionally, the magnitude of the modulation is contrast-dependent only at the leading edge. These findings are consistent with neither the predictive nor the spatial summation account but rather suggest different underlying mechanisms at the leading and trailing edges, which may be modulated by feedback connections from higher-order sensorimotor areas.