Restoran işletmelerinin elektronik ticarete yönelmesinde belirleyici olan unsurlar ve e-ticaret uygulamaları: İstanbul ili örneği
Determinative factors in the orientation of restaurant businesses to electronic commerce and e-commerce applications: Case of İstanbul
- Tez No: 731738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ PEKERŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya ekonomisinin küreselleşmesi yeni bir ticaret biçimi olan e-ticareti alışılmış ticaret kavramından farklı bir noktaya getirerek yeni bir çağ başlatmıştır. Günümüzde geleneksel ticaretin yerini artık hızla gelişmekte olan elektronik ticaret almaktadır. Uygulanabilirliği ve kullanılabilirliği artan e-ticaret uygulamaları içerdiği araçlar ve unsurlar ile özellikle yiyecek ve içecek işletmelerinin geleceği için önem arz etmektedir. Restoran işletmeleri de elektronik ticaret uygulaması sayesinde en düşük sermaye ile hızlı ve kolay bir şekilde küresel çapta daha çok uygun iş ortaklarına, tedarikçiye ve müşteriye ulaşabilmektedir. Elektronik ticaret kullanımı ile restoran işletmelerinde yeni iş kollarının oluşması sektörde istihdam sağlanması açısından da oldukça önemlidir. Bu bağlamda araştırmada, İstanbul ilinde faaliyet gösteren restoran işletmesi yöneticilerinin elektronik ticarete yönelik beklenti ve algı düzeylerinin değerlendirilmesi, yöneticilerin kendi işletmelerinde elektronik ticareti kullanma durumları, e-ticarete başlama konusunda algıladıkları stratejik değer ve elektronik ticaretin işletmelerin pazarlama ve finansal performansını etkileyip etkilemediği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan turizm işletme belgesi almış 196 restoran işletmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfî yöntem ile seçilen 127 restoran işletmesi yöneticisi ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda restoran işletmesi yöneticilerin e-ticaret ile beklentilerinin yüksek düzeyde olumlu olduğu görülmektedir. Özelikle elektronik ticaretin gelecekteki ticaret modeli ve güvenli bir ticaret şekli olduğu ifade edilmiştir. Restoran işletmesi yöneticilerinin e-ticaret ile ilgili beklentilerin algıları karşıladığı ve çoğunlukla elektronik ticaret ve uygulamaları aracılığı ile internet ortamında olmanın önemli olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir. Bu durumun piyasa içerisinde rekabeti artırarak, kaliteli, farklı ve yeni ürün/hizmetlerin ortaya çıkaracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The globalization of the world economy has started a new era by bringing e-commerce, which is a new form of trade, to a different point from the conventional trade concept. Today, traditional commerce is now being replaced by rapidly developing electronic commerce. E-commerce applications with increasing applicability and usability are especially important for the future of food and beverage businesses with the tools and elements they contain. Thanks to the electronic commerce application, restaurant businesses can reach more suitable business partners, suppliers and customers on a global scale quickly and easily with the lowest capital. The use of electronic commerce and the creation of new business lines in restaurant businesses are also very important in terms of employment in the sector. In this context, it has been tried to emerge the evaluation of the perception and expectation levels of restaurant businesses managers operating in İstanbul, the situaton of managers using electronic commerce in their businesses, the strategical value that managers perceive in starting e-commerce and whether electronic commerce affects marketing and financial performance of businesses. The universe of the research consists of 196 restaurant businesses that have received a tourism operation certificates from the Ministry of Culture and Tourism in Istanbul. In this context, a survey was conducted with 127 restaurant business managers selected by simple random method, which is one of the probability-based sampling methods. As a result of the research, it is seen that the expectations of restaurant business managers about e-commerce are highly positive. In particular, it has been stated that electronic commerce is a future trade model and a safe form of trade. It has been established that the restaurant business managers' expectations about e-commerce meet the perceptions and they think that it is important to be in the internet environment mostly through electronic commerce and applications. It is thought that this situation will increase the competition in the market and create high quality, different and new products/services.