Mesleki öğrenme topluluğunun ilkokul öğretmenlerinin mesleki gelişimine ve öğrencilerin başarısına etkisini incelemeye yönelik bir uygulama
A practice to examining the effect of the professional learning community on the professional development of primary school teachers and the success of students
- Tez No: 731743
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı Mesleki Öğrenme Topluluğu'nun geliştirilebilir ve uygulanabilir olduğunu ortaya koymak, öğretmenlerin bu topluluğa ilişkin görüşlerini inceleyip bu uygulamanın öğrenci başarısına anlamlı bir katkı yapıp yapmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesindeki Mehmet Çolakoğlu İlkokulu'nda görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya deney (N=6) ve kontrol (N=6) grubunda yer alan 12 öğretmen katılmıştır. Nitel görüşmeler deney grubunda yer alan 6 öğretmenle gerçekleştirilmiştir. MÖT'ün öğretmenler tarafından nasıl algılandığının yanı sıra öğrenci başarısı üzerindeki etkisinin de incelenmesi amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kazanım Değerlendirme Testi kullanılmıştır. Ayrıca, uygulanan programın katılımcı görüşlerine göre değerlendirilmesi amacıyla 20 maddelik bir değerlendirme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Mesleki Öğrenme Topluluğu öğretmenler üzerinde hem mesleki hem de bireysel olarak olumlu katkılara yol açmış olup öğretmenler tarafından bu uygulamanın çok faydalı olduğu ifade edilmiştir. Bununla birlikte bu uygulamanın öğrenci boyutunu ortaya koymak için deney ve kontrol grubundaki öğretmenlerin öğrencilerine uygulanan kazanım değerlendirme testi bulgularına göre, iki grubunda ön ve son testleri arasında anlamlı fark olduğu görülüp deney grubunda oluşan farkın büyük bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Gruplar arası ön testte anlamlı fark görülmeyip son testlerde ise anlamlı fark olduğu ve etki büyüklüğünün yüksek olduğu görülmüştür. Katılımcıların, benzer programların okullarda olumlu etkilere yol açacağına inandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal that the Professional Learning Community can be developed and applied, and to determine whether this training makes a meaningful contribution to student success by examining the perceptions and experiences of teachers regarding this community. Mixed methods research design which comprises quantitative and qualitative research approaches was used in the study. The sample of the research consisted of classroom teachers working at Mehmet Çolakoğlu Primary School located in Şehitkâmil districts of Gaziantep province in the academic year of 2019-2020. A total of 12 teachers were assigned to the experimental (N=6) and control groups (N=6). Qualitative interviews were conducted with 6 teachers participating in the experimental group. The Achievement Test developed by the researcher was used in order to examine how PLC is perceived by teachers as well as its effect on student achievement. Furthermore, an evaluation form consisting of 20 items was used in order to evaluate the applied program according to the opinions of the participants. According to the findings of the study, the Professional Learning Community has made positive contributions to the teachers both professionally and individually, and it was stated by the teachers that this training was very useful. According to the results of the achievement test applied to the students of the teachers in the experimental and control groups, it was seen that the difference between pre-test and post-test scores were significant, and the difference in the experimental group was found to have a large effect size. No significant difference was found among pre-test achievement scores of the control and experimental groups but there is a significant difference among the post-test achievement scores of the groups and it was observed that the effect size is very high. It was concluded that the participants believed that similar training programs would have positive effects at schools.