An investigation into the challenges experienced by EFL teachers and their overcoming strategies in emergency remote education during the pandemic COVID-19 in Turkey
Turkiye'de COVİD-19 pandemi sürecinde İngilizce öğretmenlerinin acil durum uzaktan eğitimde yaşadıkları zoruklar ve bu zorlukların üstesinden gelme stratejileri üzerine bir çalışma
- Tez No: 731802
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY HAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ordu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Covid-19 salgını ile birlikte yüz yüze eğitim ani bir şekilde yerini uzaktan eğitime bırakmıştır. Bu durum bir çok İngilizce öğretmenini, deneyim eksikliğinden kaynaklanan bir dizi zorluklar ile karşı karşıya bırakmıştır. Bu nitel durum çalışmasının amacı, Covid-19 salgını sırasında Türkiye'de İngilizce öğretmenlerinin acil durum uzaktan eğitimde karşılaştıkları zorlukları ve karşılaşılan bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini araştırmaktır. Katılımcılar Türkiye'de 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde acil durum uzaktan eğitim sırasında, üç farklı hizmet bölgesinde (Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulun içerisinde bulduğu bölgenin öğretmen ihtiyacı, coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak gruplara ayrılması) ilkokul, ortaokul veya lise ile çevrimiçi öğretim deneyimine daha önce sahip olmayan 17 İngilizce öğretmenidir. Katılımcıların belirlenmesinde amaca uygun örneklem, ikna edici örneklem ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Veri toplama araçları, bireysel gözlem ile gönderilen ses kayıtları, çevrimiçi bireysel görüşmeler ve çevrimiçi bir odak grup tartışmasından oluşmaktadır. Araştırmacı verilerin analizinde kodlama ve tema oluşturma yöntemini kullanmıştır. Bu çalışmada temalar tekrar eden ifadeler kullanılarak belirlenmiştir. Bulgular, çevrimiçi ders oturumlarına katılımın az olması veya hiç olmamasının en yaygın karşılaşılan zorluk olduğunu gösterirken en az karşılaşılan zorluğun ders kitaplarının e-book formatlarına erişememe olduğunu göstermiştir. Ek olarak bulgular, İngilizce öğretmenlerinin kullandığı en yaygın çözüm stratejisinin öğrencilerin ailelerini telefon ile aramak olduğunu gösterirken en az kullanılan çözüm stratejisinin derse geç başlamak olduğunu göstermektedir. Bu çalışma online eğitim sırasında İngilizce öğretmenlerinin ne tür zorluklarla karşılaşabilecekleri ve bunların üstesinden gelebilecek çözüm sratejilerinin neler olduğu hakkında çıkarım yapmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The recent emergency remote education replaced face-to-face education immediately with the breakout of the Covid-19 pandemic, and recent research reported challenges because of their lack of experiences in teaching through online teaching platforms. This qualitative case study aims to investigate the challenges experienced by EFL teachers have faced in emergency remote education in Turkey during the Covid-19 pandemic and how they have overcome these challenges. The participants were 17 EFL teachers who did not have online teaching experiences before the emergency remote education. They work in primary, secondary, or high schools in three different service areas (categorized based on its economic and social condition, location, developmental level, and providing service needs) in Turkey during emergency remote education in the second term of the 2020-2021 academic year. Purposive and convince sampling methods were used to determine participants. Instruments were self-observation voice records, individual online interviews, and an online focus group discussion. The researcher used the coding approach and classified the data. First, codes were developed by using repetitive phrases then the codes were classified. Findings showed that the main challenge was less or no participation in the online sessions; however, being unable to reach e-book formats had the least frequency. Next, although the most common strategy to overcome participation-based challenges was calling students' parents, the least common overcoming strategy was starting the lecturing late. The study provided implications for EFL teachers on what challenges they may face and how they can overcome them during distance education.