Kamu sektöründe etkinliği artırıcı bir araç olarak toplam kalite yönetimi
Total quality management as tool for increasing effectiveness in the public sector
  1. Tez No: 73181
  2. Yazar: SELAHATTİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
TÜRKÇE ÖZET Kamu yönetiminin örgütlenme biçimi daha çok merkezden yönetim şeklindedir. Ülkemizde tüm yasal düzenlemeler, çoğu zaman bölgesel özellikler ve ihtiyaçlar gözardı edilerek merkez örgütü tarafından yapılmaktadır. Yerinden yönetim kuruluşlarının yetkileri, merkezden gelen emirleri ve yasal düzenlemeleri uygulamaktan öteye geçmemektedir. Yerel yönetimler üzerinde merkezi yönetimin ağır vesayet denetimi söz konusudur. Kamu yönetiminin tüm birimlerinde (merkez yönetimi, taşra teşkilatı ve yerel yönetim kuruluşları) büyüme, kadrolarda şişkinlik söz konusudur. Bunun yanında kamu yönetiminde siyasi gücü olanların güçlü olduğunu, liyakat sisteminin yerini kayırmacılığın aldığını, aracılar yoluyla işleri yürütme, yolsuzluk ve rüşvetin olduğunu gözlemlemekteyiz. Özel sektörde, bir çok işletmede uygulanan toplam kalite yönetimi işletmelerin kârlılığını, performansım arttırmış, kayıpları ve maliyetleri azaltmıştır. Toplam kalite anlayışının, kamu yönetimine uzun vadede faydalı olabilmesi için takım çalışması, tam katılım, motivasyon sürekli eğitim, sürekli geliştirme ortamının sağlanması gerekir.
Özet (Çeviri)
The way that public administration is organised mostly management by center. Usually, all of the legal arrangements is made without taking note of regional attributes and requirements by central management in our country. The authorities of local administration foundations are only putting into practise legal arrangements and orders which come from centre. There are heavy wardship controls of central administration. It can be mention which is the distension of personnel at the all units of the public administration (central administration, provinces and local administration). In this case, we observe, those are powerful who have political power, showing favour take instead of merit, works are compled with helps of agents, unlawful behavior like bripe and misuse of authority in public management. Total quality management which is applied by several firms in the private sector, increase productivity and performance of the firms and decrease scraps and costs. Team work, complete participation, motivation, permanent education and improving ambience should be obtained for putting into practise the total quality management in the public management.