Eskiçağ coğrafyacısı Pomponius Mela'nın yapıtı De Situ Orbis (Çeviri ve inceleme)
The work of ancient geographer Pomponius Mela De Situ Orbis (Translation and review)
- Tez No: 731828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Romalı Coğrafyacı Pomponius Mela MS I. yüzyılda yaşamıştır. Pomponius Mela'nın yazmış olduğu De Situ Orbis adlı coğrafya eseri Avrasya eskiçağı için önemli bilgiler içermektedir. Sarmat çağına denk gelen bu dönemde, Sarmat birliği içinde anılan boyların yanında İskit kalıntılarından ve başka topluluklardan da bahsedilmektedir. De Situ Orbis kitabının birinci cildi 19-20. maddeleri içerisinde muhtemelen Türk adının Turcae biçiminde geçtiği belirlenmiştir. Bu halkın sonsuz ormanlar içinde oturduğu ve avlanarak beslendikleri belirtilmiştir. Mela'nın çizmiş olduğu harita içerisinde Kuzeydoğu Asya'dan Kuzeybatı Avrupa'ya uzanan bütün bölgenin İskit bölgesi olduğu görülmektedir. Tarih çağları boyunca İskit kültürünü devam ettirmiş olan Türklerin İskitlerden ayrı düşünülmesinin olanaksız olduğu görülmektedir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada Mela'nın yazmış olduğu De Situ Orbis kitabı çevrilmiş ve incelenmiş, özellikle Doğu Avrupa ağırlıklı Avrasya bölgesindeki halkların durumu aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Roman geographer Pomponius Mela lived in the 1st century AD. His geographical treatise De Situ Orbis contains significant accounts about the Eurasian regions as well. He was a contemporary of the Sarmatians and he tells about the peoples associated with the Sarmatic union, besides Scythian remnants and other peoples. The articles 19-20 of the first volume of De Situ Orbis mention about a certain 'Turcae' people, which may be connected with the ethnonym 'Turk'. Those Turcae used to live in endless forests and live on by hunting, according to the book. The map drawn by Mela depicts the whole region from the Northeast Asia to the Northwest Europe as 'Scythia'. The Turks, who were the true continuators and successors of the Scythian culture, should not be separated from them in ethnic sense too. This study contains a translation and examination of the aforesaid ancient Latin geography book, and especially deals with explanation of the accounts on the Eurasian regions.