The epistemology of religious belief in classical Islamic theology
Klasik İslam teolojisinde dini epistemoloji
  1. Tez No: 731829
  2. Yazar: JAMIE BENJAMIN TURNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, İslam'ın klasik teolojik gelenekleri içindeki dini epistemolojinin ana eğilimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken klasik Orta çağ bakış açılarını, çağdaş dini epistemolojinin deyimlerine, diline ve kavramsal çerçevesine“çevirmeyi”amaçlar. Öncelikli endişe kaynağı, İslam içindeki geniş ölçüde teistik kanıtsalcı perspektiflerle yakından örtüşen gelenekler ve reforme edilmiş epistemolojik perspektiflerle geniş ölçüde örtüşen geleneklerdir. Bu tez, İslam kelam geleneğinin, yani Mu'tezile, Eş'arî, Mâtürîdî ve Hanbelî okullarının farklı epistemolojik eğilimlerini göz önünde bulundurarak, aynı zamanda bu perspektifleri çağdaş normatif epistemolojik teoriler bağlamına yerleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu okullar ve gelenekler arasındaki farklılıklar içinde gezinirken, tez, tüm bu bakış açılarını tek bir tutarlı görüşte bir araya getiren teolojik ve epistemolojik bir sentez inşa etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This work aims to consider the major trends of religious epistemology within the classical theological traditions of Islam. In doing so, it aims to“translate”these classic medieval perspectives into the idioms, language and conceptual framework of contemporary religious epistemology. Of prime concern, are those traditions within Islam that closely overlap with broadly theistic evidentialist perspectives, and those which broadly overlap with reformed epistemological perspectives. In considering these different epistemological trends of the Islamic theological tradition i.e., the Mu'tazilite, Ash'arite, Maturidite and Hanbalite schools, the thesis also aims to attempt to fit these perspectives within the context of contemporary normative epistemological theories. In navigating through the differences between these schools and traditions, the thesis aims at constructing a theological and epistemological synthesis which brings all of these perspectives together into one coherent view.