Dijital reklamlarda FOMO'nun satın alma niyeti etkisine yönelik bir iç görü çalışması
An insight study on the effect of FOMO on purchase intention in digital advertisements
- Tez No: 906694
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde internet ve sosyal medyanın yoğun kullanımı, kitle iletişim araçlarının modern teknoloji sayesinde gelişmesi ve hayatlarımız vazgeçilmez bir parsı haline gelmesi beraberinde kişilerde birtakım kaygı bozukluğuna sebep olmaktadır. Bunlardan biri de son yıllarda sıkça duyduğumuz FOMO (Gelişmeleri Kaçırma Korkusu)'dur. Bu psikolojik durum insanların sosyal hayatını dolaylı ya da doğrudan etkilemektedir. Tamda bu noktada reklamcılık ve pazarlama dünyası, FOMO'nun hedef kitle -satın alma ilişkisini sorgulamaktadır. Bu çalışma ise FOMO'ya sahip olan kişilerin dijital reklam kampanyalarından ne derece etkilendiği ve satın alma tutumunu ne yönde etkilediği nitel araştırma yöntemiyle derinlemesine incelenmiştir. Çalışmada amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Toplamda 50 kişi ile görüşülmüş ve tüm katılımcılara FOMO ölçeğindeki sorular yönlendirilmiştir. Buradaki amaç FOMO'ya sahip olan bir grup ile derinlemesine görüşme yapmaktır. Yöneltilen ölçek soruları karşında 8 kişi ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Betimsel çerçevede analize alının yanıtlar belirgin 3 tema üzerinde yoğunlaşmıştır. Bunlar; kıtlık algısı, gösterişçi tüketim ve ait olma duyusudur. Bu üç tema katılımcılarda FOMO'yu tetiklediği ve günlük yaşamlarında maruz kaldığı reklamlardan etkilenerek satın alma davranışlarını olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Reklamcılık dünyası satışlarını arttırmak amacıyla hedef kitlesine iletmek istedikleri pazarlama mesajlarını bu unsurları göz önünde bulundurarak hazırlamaları gerektiği tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the extensive use of the internet and social media, the development of mass communication tools through modern technology, and their becoming an indispensable part of our lives have led to various anxiety disorders in individuals. One such disorder that has been frequently mentioned in recent years is FOMO (Fear of Missing Out). This psychological state impacts individuals' social lives both directly and indirectly. At this point, the advertising and marketing world is questioning how FOMO affects the target audience's purchasing behavior. This study examines in depth, using a qualitative research method, the extent to which individuals with FOMO are influenced by digital advertising campaigns and how it affects their purchasing attitudes. The study employed a purposive sampling method, with a total of 50 individuals interviewed, all of whom were asked questions from the FOMO scale. The aim was to conduct in-depth interviews with a group exhibiting FOMO. Based on the responses to the scale questions, in-depth interviews were conducted with 8 individuals. The descriptive analysis of the responses focused on three distinct themes: scarcity perception, conspicuous consumption, and the sense of belonging. These three themes were found to trigger FOMO in participants and positively influence their purchasing behavior as a result of the advertisements they encounter in their daily lives. It is recommended that the advertising world prepare their marketing messages considering these elements to increase sales.