The interplay between teacher knowledge and creativity: Insights from the extended reality assisted learning design process of pre-service science teachers
Öğretmen bı̇lgı̇sı̇ ve yaratıcılığın etkı̇leşı̇mi: Fen bı̇lı̇mlerı̇ öğretmen adaylarının genı̇şletı̇lmı̇ş gerçeklı̇k desteklı̇ öğrenme tasarımı sürecı̇nden yansımalar
  1. Tez No: 834527
  2. Yazar: ALPER DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. SEVGİ AYDIN GÜNBATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 652
Özet
Genişletilmiş gerçeklik (GG) gibi yenilikçi teknolojiler, fen öğrenimi deneyimlerini dönüştürecek potansiyel vadetmektedir. Ancak, fen bilimleri öğretmenlerinin yetkinlikleri ve yaratıcılıkları, öğretimde teknoloji entegrasyonunun işlerliğini belirlemektedir. Bu çalışma, fen bilimleri öğretmen adaylarının (FBÖA) Teknolojik-Pedagojik-Alan Bilgisi (TPAB) ve yaratıcılıklarının etkileşimini irdeleyerek geliştirmek adına tasarım-tabanlı bir müdahale önermektedir. Eğitsel tasarım-tabanlı bu deneysel/girişimsel karma yöntem araştırmasının ana uygulaması, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinde“Fen Öğretiminde Materyal Tasarımı”dersini alan 14 3. sınıf FBÖA ile 2022-2023 Güz yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, katılımcıların TPAB, yaratıcılık ve ıraksak düşünme/ilişkilendirme becerilerini belirlemek için uygulamadan önce-sonra toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı-yapılandırılmış odak grup görüşmeleri, gözlemler, etkileşimli-yansıtıcı günlükler, araştırmacının saha notları ve videografi ile toplanarak refleksif tematik ve betimsel analizlere tabi tutulmuştur. Uygulamada öğretim programına özgü yenilikçi öğretim teknolojileri tanıtılmıştır. Sonrasında, katılımcılar 5-6-7-8. sınıf kazanımları için yaratıcılık açısından değerlendirilen dijital öğretim materyalleri tasarlamakla görevlendirilmiş, değerlendirilmiş, ve etkileşimli eğitsel GG-destekli öğrenme deneyimleri tasarlamıştır. Katılımcıların ekip brifingleri yoluyla uyguladıkları öğrenme deneyimi tasarımları TPAB bağlamında teknoloji entegrasyon kalitesi açısından değerlendirilmiştir. Bulgularca, öz-değerlendirilen/eylemsel TPAB, ölçülen/öz-değerlendirilen yaratıcılıkla bağlantı kurarak küme oluşturmuştur. Ayrıca, teknoloji entegrasyon kalitesi, tasarlanan materyallerin yaratıcılığı ve öz-değerlendirilen TPAB arasında pozitif ilişkilerle birlikte TPAB ve ölçülen/öz-değerlendirilen yaratıcılığın kayda değer bir gelişimi kaydedilmiştir. Çıkarımlar, tasarım faaliyetlerinin uygulamanın hayati bir bileşeni olup FBÖA' rının TPAB ve yaratıcılık noktalarında yetkinlik gelişiminden sorumlu olduğunu ima etmektedir. TPAB ve yaratıcılığın azami gelişimi için tasarım ilkeleri: öğrenen-merkezli tasarım faaliyetlerini çeşitli teknolojilere maruziyet, etik farkındalığı, otantik uygulamalar, yansıtıcı öğrenme, oyunlaştırma, kapsayıcı erişilebilirlik, daimî gelişim ve kültürel duyarlılık ile harmanlayan bir yaklaşımı önermektedir. Nihayetinde, yaratıcılığı kucaklayan ve geleneksel perspektiflerin sınırlılıklarını hafifletmeyi amaçlayan yeni bir fen bilimleri öğretmeni yeterliğinin kuramsal çerçevesinin yapılandırılması ihtiyacı tartışılmış, hizmet-öncesi/içi öğretmen yetiştirmede gelecek araştırma ve uygulamalar için özlü çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Novel technologies like extended reality (XR) promise conceivable outcomes for transforming science learning experiences. However, science teachers' knowledge and creative repurposing define the feasibility of technology integration in instruction. This study investigates the interplay between pre-service science teachers' (PSTs) Technological-Pedagogical-Content Knowledge (TPACK), and creativity by proposing a design-based intervention for developing both. Through the educational design research approach, the main intervention of this experimental/interventional mixed-method research conducted with the 14 junior PSTs within the“Material Design in Science Teaching”course in a state university in the Eastern Anatolian Region of Turkey during the 2022-2023 Fall semester. The quantitative data was collected before and after the intervention to assess participants' ratings of TPACK and creativity, as well as measured divergent thinking/association ability. The qualitative data was collected through semi-structured focus group interviews, observations, interactive-reflective journals, researchers' field notes, and videography that were subjected to reflexive thematic and descriptive analyses. During the intervention, curriculum-specific novel educational technologies were introduced. Later, the participants were assigned to design digital learning materials for 5-6-7-8th-grade objectives of the science curriculum, assessed in creativity. Afterward, the groups designed interactive educational XR-assisted learning experiences for the given objectives. After participants revised and implemented their designs through team-debriefing practices, developed and enacted learning designs were assessed concerning the TPACK-based technology integration quality. According to the quantitative and qualitative findings, self-rated/enacted TPACK formed a cluster by connecting with measured/self-rated creativity. Also, a noteworthy development of TPACK and measured/self-rated creativity with positive relationships between technology integration quality, creativity of the designed materials, and self-rated TPACK is noted. The conclusions implied that the design practices of PSTs were the vital component of the intervention, mainly responsible for the development of PST competency in TPACK and creativity. The design principles that emerged through the study for optimal development of PST TPACK and creativity propose a training approach that blends learner-centric hands-on design practices with diverse tech exposure, ethical awareness, authentic practices, reflective learning, gamification, inclusive accessibility, continuous development, and cultural sensitivity. The need for a novel conceptualization of science teacher competence that embraces the teacher's creativity and mitigates abundant limitations of the conventional perspectives is discussed. Lastly, concise implications for the research and practice concerning pre-service/in-service science teacher training are presented.