The role of DEASH's e-magazines on their recruitment techniques: An analysis of Konstantiniyye and Rumiyah
DEAŞ'ın e-dergilerinin militan temin tekniklerindeki rolü: Konstantiniyye ve Rumiyah analizi
- Tez No: 731869
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ SONER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Özellikle 2014-2017 yılları arasında birçok ülkede saldırı gerçekleştiren DEAŞ terör örgütü, bugünlerde her ne kadar etkinliğini yitirdi gibi gözükse de ciddiye alınması gereken bir terör örgütüdür. Zira DEAŞ, dünyanın hemen hemen her noktasında saldırı yapabilme kapasitesine sahip, milyarlarca dolar gelir elde etmiş, uluslararası bağlamda denizaşırı saldırılarda emsallerine göre çok daha etkili olmuş dini terör örgütüdür. Eylemleri denizaşırı olduğundan dolayı, başka ülkelerde yaşayan insanları militant olarak temin edebilmek için sosyal medyayı etkin kullandığı söylenebilir. Sosyal medya üzerinden birçok paylaşım yapan DEAŞ (Facebook, Twitter, etc.), bu sosyal medya sayfaları üzerinden, Konstantiniyye, Rumiyah, Dabıq, En-Nebe gibi çeşitli dergiler de yayınlamıştır. Kullandığı diğer sosyal medya unsurları üzerinden örgüt adına birçok paylaşım yapan DEAŞ, yayımladığı dergilerde de çeşitli amaçlar barındırmaktadır. Medyayı ve medya üzerinden paylaştığı dergileri etkili kullanmak için ve bu dergilerin basım-dağıtımı için Al-Hayat Media Center ve Al-Furqan Medyayı kurmuştur. Bu sözde medya kuruluşları DEAŞ'ın dergilerinin tercümesinden ve dağıtımından sorumludur. Birçok ülkede destekçisini/sempatizanını artırmak için bu dergiler çok dilli olarak yayımlamıştır. Peki neden? İşte bu çalışma tamamen bunun bir ispatı niteliğindedir. Yaptığı dergilerde kişilerin ekonomik durumları, dini zafiyetleri, sosyal problemleri gibi etkenleri kullanarak aslında insanları örgüte militan kazandırmaya çalışmıştır. Hemen hemen her dergisinde birçok militan temin tekniği uygulayan DEAŞ, bu teknikleri uygularken Kuran-ı Kerimden de alıntılar yapmıştır. O zaman şu söylenebilir ki, e-magazinler/dergiler, DEAŞ'ın seçilen militan temin tekniklerini uygulayabildiği bir araçtır. Çalışmada da dergilerin içerik analizi yapıldığında da bu sonuca varılmıştır. Dergilerde Cinsiyet Temelli Militan Temin Tekniği, Ekonomik-Sosyo Ekonomik ve Eğitim Statüsü temelli militan temin tekniği, Dini ve İdeolojik militan temin tekniklerinin Konstantiniyye ve Rumiyah dergilerinde nasıl kullanıldığı içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu çalışmada DEAŞ'ın bu iki dergiyi nasıl militan temin tekniği uygulama aracı olarak kullandığı açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca DEAŞ'ın yayımladığı Rumiyah ve Konstantiniyye dergilerinin, DEAŞ'ın recruitment tekniklerini uygulamasını mümkün kıldığı gerçeğine de ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
DEASH, which carried out attacks in many countries especially between 2014-2017, is an issue that should be taken seriously, although it seems to have lost its effectiveness nowadays. Because DEASH is a terrorist organization that has the capacity to attack almost anywhere in the world, also they have earned billions of dollars in revenue; and has been much more effective than its peers in overseas attacks in the international context. Since their actions are overseas, it can be said that they used social media effectively to recruit people living in other countries. DEASH which makes many shares on social media (Facebook, Twitter, etc.), has also published various magazines such as Konstantiniyye, Rumiyah, Dabiq, En-Nebe through these social media pages. DEASH, which makes many posts on behalf of the organization through other social media elements it uses, also has various purposes in the zines it publishes. In order to use the media and the magazines and its shares through the media effectively, DEASH has established Al-Hayat Media Center and Al-Furqan Media for the printing and distribution of these magazines. These so-called media outlets are responsible for the translation and distribution of translating and distributing DEASH's magazines. To increase its sympathy in many countries, DEASH has published these magazines in different languages, so that they aimed to reach every single person in the world. DEASH actually tried to recruit people to the organization by using factors such as economic conditions, religious weaknesses, and social problems of the people in its magazines. Applying many recruitment techniques in almost every magazine, DEASH also quoted the Quran while applying these techniques. So it can be said that e-magazines are tools for DEASH in order to use their recruitment techniques, which also means that e-magazines make it possible/enable to use DEASH's selected recruitment technique. This conclusion was reached when the content analysis of the e-magazines was made in the study. Gender-based recruitment technique, socio-economic and educational status and religion-ideological recruitment techniques were examined in journals and content analysis method was made according to these techniques. As a result of this research, it has been tried to show how DEASH used e-magazines (Rumiyah and Konstantiniyye) to implement their recruitment technique, and how e-magazines enabled DEASH to get new members.