Okul öncesi öğrencilerin ebeveynlerinin psikolojik sağlamlıklarının yordayıcısı olarak Covid-19 ile başa çıkma ve mutluluğu arttırma stratejileri
The psychological resilience of the parents of pre-school students: Its' relationships with strategies to cope with Covid-19 and happiness increasing strategies
  1. Tez No: 731885
  2. Yazar: AHMET CEVDET AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerin ebeveynlerinin psikolojik sağlamlıklarına Covid-19 ile başa çıkma ve mutluluğu arttırma stratejilerinin etkisinin incelenmesidir. Çalışma ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Batman il merkezinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerin ebeveynleri oluşturmaktadır. Örneklem grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden benzeşik örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen düşük sosyoekonomik düzeye sahip öğrencilerin ebeveyni olan 20-45+ yaşları arasında 269 kadın (%70,1) ve 115 erkek (29.9) olmak üzere toplam 384 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Yetişkinler İçin Mutluluğu Arttırma Stratejileri Ölçeği”,“Kötümserliği Aktive Eden Olaylarla-Durumlarla Başa Çıkma Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ebeveynlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile cinsiyet, çocuk sayısı ve Covid-19 hastalığı geçirmeleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerin ebeveynlerinin psikolojik sağlamlıkları eğitim düzeyleri, ekonomik durumları ve Covid-19 etki alanı algıları açısından anlamlı bir farklılık göstermektedir. Ayrıca ebeveynlerin psikolojik sağlamlıkları ile Covid-19 ile başa çıkma ve mutluluğu arttırma stratejileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda ebeveynlerin kullandıkları Covid-19 ile başa çıkma ve mutluluğu artırma stratejilerinin psikolojik sağlamlık üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Covid-19 ile başa çıkma ve mutluluğu artırma stratejilerinin, toplam varyansın %18' ini açıkladığı ve psikolojik sağlamlığın anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of coping with Covid-19 and increasing happiness strategies on the psychological resilience of the parents of preschoolers. The study was carried out in accordance with the relational screening model. The universe of the research consists of the parents of the students who continue their pre-school education in the Batman in the 2020-2021 academic year. The sample group consisted of 384 participants, 269 females (70.1%) and 115 males (29.9), between the ages of 20-45+, who were the parents of students with low socioeconomic status, using the homogeneous sampling method, one of the purposive sampling methods. As data collection tools,“Adult Resilience Scale”,“Adults' Happiness Increasing Strategies Scale”,“The Scale for Coping with Events-Situations Activating Pessimism”and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. Research data were analysed using IBM SPSS 22 package program. According to the findings obtained in the study, no significant difference was found in terms of parents' psychological resilience levels, gender, number of children and having Covid-19 disease. The psychological resilience of the parents of the students who continue to pre-school education shows a significant difference in terms of their education level, economic status and perception of the Covid-19 impact area. In addition, positive significant relationships were found between the psychological resilience of parents and the strategies to cope with Covid-19 and increase happiness. As a result of the multiple linear regression analysis, it was determined that the strategies used by parents to cope with Covid-19 and to increase happiness have a significant effect on resilience. It was found that coping with Covid-19 and increasing happiness strategies explained 18% of the total variance and were a significant predictor of resilience. The results of the research were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were presented.