Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin ana dil ve yabancı dildeki konuşma kaygıları
Native language and foreign language anxiety of those learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 731984
  2. Yazar: İREMNUR KAVRAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dil öğretiminde hedeflenen becerilerden biri olan konuşma, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen bazı dil öğrenenlerin kaygı yaşamalarına sebep olmaktadır. Dil öğrenenlerin yaşadıkları konuşma kaygısının birçok nedeni bulunmaktadır. Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin ana dillerinde yaşadıkları konuşma kaygısının Türkçe öğrenirken yaşadıkları konuşma kaygısı üzerindeki etkisi üzerine literatürde yapılmış çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmada, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin ana dillerinde yaşadıkları konuşma kaygısının Türkçe öğrenirken yaşadıkları konuşma kaygısı üzerindeki etkisini tespit etmek ve çeşitli değişkenler açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. Nicel araştırma desenlerinden tarama deseni ile yürütülen araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, McCroskey (1970) tarafından geliştirilen“Kişisel İletişim Kaygısı Raporu”ve Türkçe derslerine uyarlanan şekli ile Saltan'ın İngilizce konuşma sırasında öğrencilerin sahip olduğu kaygı nedenlerini araştırmak için geliştirdiği“Konuşma Kaygısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan TÖMER'lerde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında örneklem grubu ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi esas alınarak seçilmiştir. Araştırmaya Yıldız Teknik Üniversitesi TÖMER, İstanbul Aydın Üniversitesi TÖMER ve İstanbul Gelişim Üniversitesi TÖMER'de A1 kurunda öğrenim gören 125 öğrenci katılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiş; bulgular, tablolar hâlinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin ana dilinde yaşadıkları konuşma kaygısının artmasıyla Türkçe öğrenirken yaşadıkları konuşma kaygılarında da bir artış olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Kadınların erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek Türkçe konuşma kaygısı yaşadığı, Türkçeyi zor bulanların Türkçe öğrenirken yaşadıkları konuşma kaygısının Türkçeyi zor bulmayanlara göre daha yüksek olduğu ve ana dili Farsça olan öğrencilerin ana dilinde yaşadıkları konuşma kaygılarının ana dili Arapça ve diğer diller olanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin kaygı düzeylerinin öğrencilerin uyruklarına, Türkiye'de bulunma sürelerine, Türkçe öğrenme amaçlarına, Türkiye'ye gelmeden önce Türkçe eğitimi almalarına ve Türk televizyon kanallarını takip etmelerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Speaking, which is one of the skills targeted in language teaching, causes some language learners who learn Turkish as a foreign language to experience anxiety. There are many reasons for speech anxiety experienced by language learners. No study has been found in the literature on the effect of speaking anxiety experienced in their mother tongue by learners of Turkish as a foreign language on the speaking anxiety experienced while learning Turkish. In this study, it was aimed to determine the effect of speaking anxiety in their mother tongue of students learning Turkish as a foreign language on their speaking anxiety while learning Turkish and to evaluate it in terms of various variables. In the research conducted with the survey design, which is one of the quantitative research designs, the data were collected from the“Personal Information Form”developed by the researcher, the“Personal Report of Communication Apprehension (PRCA-24)”developed by McCroskey (1970) and the version adapted to Turkish lessons by Saltan in English speaking It was collected using the“Speech Anxiety Questionnaire”developed to investigate the causes of anxiety. The universe of the research consists of students learning Turkish as a foreign language at TÖMERs in Istanbul. The sample group within the scope of the research was selected based on the easily accessible sampling method. 125 students studying at Yıldız Technical University TÖMER, Istanbul Aydın University TÖMER and Istanbul Gelişim University TÖMER at A1 level participated in the research. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the SPSS 24 program; The findings were presented in tables and interpreted. As a result of the research, it was concluded that with the increase in the speaking anxiety experienced by the students in the mother tongue, there will be an increase in the speaking anxiety they experience while learning Turkish. It has been concluded that women have a significantly higher level of Turkish speaking anxiety than men, the speaking anxiety experienced by those who find Turkish difficult while learning Turkish is higher than those who do not find Turkish difficult, and students whose mother tongue is Persian have higher speaking anxiety in their mother tongue than those whose mother tongue is Arabic and other languages. However, it was determined that the anxiety levels of the students did not show a significant difference according to the nationality of the students, the duration of their stay in Turkey, their purpose of learning Turkish, their education in Turkish before coming to Turkey, and whether they followed Turkish television channels.