Uzman sistemlerle personel seçimi
Selecting personnel with expert systems
  1. Tez No: 73202
  2. Yazar: MAAZ BAYTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Uzman Sistemlerle Personel Seçimi ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde bir Uygulama. Bir işletmenin etkinliğini sağlayan faktörlerin başında; iş yerinde bulunan teknik donanımın yeterli olması, bu teknik donanımı kullanacak ve yönetecek personelin işe, işyerine uygunluğu ve üretim faktörlerini iyi bir şekilde koordine ederek amaçlara yöneltecek olan yönetimin yeterliliği gelir. Günümüzde işletmelerin bünyelerinde toplayacakları tüm araç ve gereçleri tanımaları için teknik ve ekonomik bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonucu her işletme kendisine en uygun teknolojiyi bünyesinde toplamayı amaç edinmektedir. Teknoloji yalnız başına bir işletmenin amaçlarına ulaşmasını gerçekleştiremeyeceğine göre bunu kullanacak personel gerekmektedir. Bu personelin sağlanması içinde personel seçim işleminin yapılması gerekmektedir. Personel seçim işlemi bir süreci gerektirir. Bu süreç çeşitli adımlardan oluşmaktadır. Bu süreç öngörüşme ile başlar, mesleki ve diğer testlerle devam eder, uygun görülürse mülakata tabi tutulur daha sonra tektrar uygun görülürse özgeçmiş incelenir. Bu aşamalardan sonra işin durumuna göre fiziksel muayeneden sonra adayın alınıp alınmammasına karar verilir. Görüldüğü gibi personel seçim işlemi okadarda basit bir olay değildir. Personel seçimine önem verilmediğinde işletmenin uğrayacağı kayıplar çok büyük olacaktır. Bu tezde uzman sistemler yardımıyla personel seçim işlemi gerçekleştirilmiştir. Uzman sistemlerin yapısı ve bileşenleri hakkında çeşitli bilgiler olmasına karşın en sade hah ile bir uzman sistem genel olarak aşağıdaki bileşenlerden oluşmuştur :.“Bilgi-tabanı”: Bir problem hakkındaki bilgileri ve kuralları içerir..“Çıkarım Mekanizması”: Problemlere çözümler üretmek üzere depolanan bilgiyi manipüle eder..“Kullanıcı Arayüzü”: Kullanıcı ile iletişimi sağlar..“Bilgi Edinim Modülü”: Bilgi tabanını geliştirmeye yarar.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi için uzman sistemler yardımıyla personel seçimi yapılmıştır. Bilgi işlem merkezinde işler; l. Yazılım : Belediyenin ihtiyacı olan programların yazılması ve program ların bakımı. 2.Donanım : Teknik arızaların giderilmesi ve bakım. 3.Network : Network ağırım bakımı ve organizasyonu. 4.Sistem Yönetimi : Database yönetimi, işletim sisteminin yönetimi, network yönetimi. 5. İnternet : Dışarıdan bir firma tarafından yapılmaktadır. Şeklinde kısımlara ayrılmıştır. İnternet haricinde tüm işler üzerinde çalışma yapılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki Uzman sistemlerle personel seçim uygulaması sonucunda; karışık yapıya sahip bir işletmede tüm konulara hakim olmak zordur. Her işin kendine has yapısı vardır. Başvuruda bulunan bir adayı işe uygun olup olmadığım ancak o işten çok iyi anlayan biri yapabilir. Ya böyle biri şu an var yarın yoksa ? Bu durumda yapacak tek şey işi konusunda uzman olan kişinin sahip olduğu bilgiyi alıp onu uzman gibi yorumlamak gerekir. Bunuda uzman sistemler ileriye veya geriye doğru zincirleme ile çok rahat gerçekleştirebilirler. Bu yapılarıyla uzman sistemler hem maliyeti düşürür hemde seçim sürecini daha pratik hale getirirler. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Selecting Personel With Expert Systems And Its Turkish Application (Istanbul Metropolitan Manicipalty) One of the most important factors in determining efficiency management is the skill of the workers. It is as important as the adequatesness of the equipment and tools used in producation. Since technology alone is not capable of allowing Management to achive its aim, it is necessary to choose workers who can cooperate with the technological structures mentioned above. In short, today, making use of the highest technolgy is not sufficient by itself, but it is also neccesary to find the most approprite and the best personel for employment. When it is necessary to find the most appropriate worker among a number of candidates, we encounter the work of personnel selection and one must make interpersonal comparison and evaluation of the individual in question. Although there are many procedures in personnel selection, one has become more of a classic, as it has been used in the most Management appliciation. This procedure begins with a firs interview, and continues with employment tests, interview, the search for candidates backgrounds, the final decision for the selection, physical examination and acceptance; this is the general procedure. It is not always necessary to complete the whole procedure. The factor which determines the efficiency of the selection process is efficiency in every step of this system and meanigfull relation between these steps. The efficiency of each step is dependent on the measures necessary for each step and to evaluate them acording to objective criteria. Starting from the first step, the inappropriate candidates are eliminated and those who meet the target criteria are selected. The intelligent, data-based systems, data-based expert systems, or just,“expert system”, are part of artificial intelligence, a branch of computer science that deals with computer programmes. An expert system generally comprises the components below:. Data base which consist of fact, conditions and information about a certain problem. vn. Deduction mechanism which works an information stored to create solutions for the problems.. Modules for Data to help develop data base.. User Interface The data base and deducation mechanism are important units which form the main componentes of the system. Although they are seperate part, they interact witheach other. In order to show the operatibility of the expert system technology are personnel selection process, an appliciation study has been made in Istanbul Metropoltan Manicipality. In analysing the Data Processing Department. In the Data Processing Department there exists a total of 68 workers. In the Data Processing Department the workers are divided as : 1. Software : Making and serving programmes that the manicipality needs. 2. Hardware : Fixing the technical problems and and maintance. 3. Network : Serving the network and organisation. 4. System Management ; S Database Administrator S Unix Administrator.S Network Administrator 5. Internet : It is done by an out working company. That is why in personnel selection process today, there is change of direction from classical methods which cause a great loss of effort, time and money towards the application of high expertise systems which have more speed, lover cost and correctness. The expert systems are also able to add speed and low cost specialties to the appliciation of psychotechnical method and thus can increase efficiency in enterprise and bussiness. In İstanbul Metropoltan Manicipality, the application which we have conducted in certain levels has brought forth very positive results. We have achieved the belief that, vmthe utilization and extension of this method of making the personnel selection process, in our large enterprises can have a highly positive outcame. IX