Safha maliyet sistemi ve üretim işletmelerinde uygulanışı
- Tez No: 73206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET (SMS) Tezimde Safta Maliyet Sistemine genel bir giriş yapılarak bu sistemin esasları, Safha Maliyet Sisteminin işleyişi, safha maliyetinde hesapları etkileyen değişik koşullar, bu sistemin sorunlarını, uygulamada karşılaşılan yöntemleri, tek mamul imali ve birden fazla mamulün imali anlatılmıştır. Safha Maliyet Sisteminin uygulandığı bir üretim işletmesi olan TÜPRAŞ'ın maliyetleme sistemini ele aldım. Bu çalışmamızda bize geniş bir bakış açısı sağlaması açısından TÜPRAŞ ANA SÖZLEŞMESİ, Genel Müdürlük Kargo Maliyetlerine ait örnek belgeleri sunduk. Petrolün alımı, işlenmesi ve satımı ile ilgili belgeler ile hesap planını da ekler içine yerleştirdim. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In my thesis I have made a common entrance to phase cost system. It includes the the principles of the system, the process of phase cost system, the various kind of conditions which effects the phase cost accounts. It also contains the problems of the system, the methods which could be faced during the application. Besides this single manufacture production and more than several mamfactures have been described. I searched the cost system of TÜPRAŞ which is a kind of production company, where phase cost system is applied. This study provided us a very wide view of the system that takes place in the main agreement of TÜPRAŞ and general directory of cargo costs. That are also presented in the study. I illustrated at the back side. The petrol flow, the process and the counting plans of the sale.