Netflix'teki interaktif yapımların Z kuşağı tarafından alımlanması
The reception of interactive productions on Netflix by generation Z
- Tez No: 932154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmada, yeni medya teknolojilerine dayanarak medya alanında ve izleyici deneyiminde yaşanan gelişmeleri ele alarak günümüzdeki en popüler dijital platform olan Netflix'teki interaktif yapımların, dijital yerli konumundaki Z kuşağı tarafından nasıl alımlandığı incelenmiştir. Çalışmada; nitel bir yöntem olan derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır, en az bir tane interaktif yapım seyretmiş olan Z kuşağı bireylerin interaktif yapımlara karşı olan tutumları araştırılmış ve incelenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle tarihsel süreci incelemek için dijitalleşme konusunun üzerinde durulmuştur, sonrasında ise interaktivite kavramı, interaktif anlatı yapısı ortaya koyulmuştur. Özünde her yapım birilerinin seyretmesi için yapılmaktadır, dolayısı ile film, dizi veya animasyon fark etmeksizin izleyici her türden yapım için önemli bir unsurdur. Bu bağlamda, bu yapımların geleceği için de seyircinin bu yapımlara karşı tutumu önem arz etmektedir. İnteraktif yapımlar gelişirken ve artış gösterirken seyirci de yeni ve alışılmışın oldukça dışında bir seyir kültürünü deneyimlemiştir. Bu yeni izleme deneyimi, seyircinin yapımlarla kurduğu ilişkiyi, seyircinin yapımlara olan tutumunu etkileyen bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, interaktif yapımları deneyimlemiş her bir Z kuşağı birey ile ayrı ayrı görüşme yapılarak Z kuşağının interaktif yapımlara olan tutumu incelenmiştir. Örneklem olarak interaktif yapımlara çok sayıda yer vermiş olan Netflix tercih edilmiştir. Netflix'teki interaktif yapımlardan en az birini seyretmiş olan katılımcılara interaktif yapımlara, seyir deneyimlerine, yapım ile kurdukları ilişkilere dahil sorulan sorulara cevapları üzerinden tutumları değerlendirilip incelenmiştir. Bu doğrultuda, aslında bu yeni seyir deneyimi oyunlara olan benzerliği açısından çoğu izleyicinin yabancı olmadığı bir seyir deneyimi olduğu görülmüştür. Buna ilaveten, seyircinin genel olarak interaktif yapımlar ile çok ilgilenmediği ama izleyince de interaktif deneyimden hoşlandığı göze çarpmaktadır. Hikayeyi şekillendirme olanağı seyirciler tarafından özgürleştirici, heyecan verici gibi kelimeler ile ifade edilmiştir ancak yapımların gerçekçi bulunmaması, seyircinin yapımlarla kurduğu bağı ve karakterler ile özdeşleşmesini etkilemiştir. Ayrıca, yapımların oyunlara benzerliği de seyircinin interaktif yapımlara olan tutumunu farklı bir şekilde etkilemektedir. Ek olarak, seyirciye sunulan seçeneklerin azlığı, hiçbir seçeneğin seyirciye uymaması gibi durumlar da tutumu etkileyen faktörlerden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study examines how interactive productions on Netflix, the most popular digital platform today, are received by Generation Z, who are digital natives, by addressing the developments in the field of media and audience experience based on new media technologies. In the study, in-depth interview method, which is a qualitative method, was used, and the attitudes of Generation Z individuals who have watched at least one interactive production towards interactive productions were investigated and analyzed. Within the scope of the study, first of all, the issue of digitalization was emphasized to examine the historical process, and then the concept of interactivity and interactive narrative structure were revealed. In essence, every production is made for someone to watch, so the audience is an important element for any kind of production, whether it is a movie, series or animation. In this context, the audience's attitude towards these productions is also important for the future of these productions. While interactive productions have been developing and increasing, the audience has also experienced a new and quite unusual viewing culture. This new viewing experience stands out as a factor that affects the audience's relationship with the productions and the audience's attitude towards them. As a result, the attitude of Generation Z towards interactive productions was examined by interviewing each Generation Z individual who has experienced interactive productions separately. Netflix, which has a large number of interactive productions, was preferred as the sample. The attitudes of the participants who have watched at least one of the interactive productions on Netflix were evaluated and analyzed based on their answers to the questions asked about the interactive productions, their viewing experiences, and their relationship with the production. Accordingly, it was observed that this new viewing experience is actually a viewing experience that most viewers are not unfamiliar with in terms of its similarity to games. In addition, it was observed that the audience was not very interested in interactive productions in general, but when they did watch it, they enjoyed the interactive experience. The ability to shape the story was described by the audience as liberating and exciting, but the unrealistic nature of the productions affected the audience's connection with the productions and their identification with the characters. Furthermore, the similarity of the productions to games has a different impact on the audience's attitude towards interactive productions. In addition, it was observed that the lack of options offered to the audience and the fact that none of the options suited the audience were among the factors affecting the attitude.