Computerized cost estimation for injection moulds
  1. Tez No: 7321
  2. Yazar: S.SERDAR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İ. GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET ENJEKSİYON KALIPLARININ BİLGİSAYARLI MALİYET TAHMİNİ GÜLER, S.Serdar Yüksek Lisans Tezi, Mak. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa I. Gökler Aralık 1989, 149 sahife Bu çalışmada, plastik enjeksiyon kalıplarının ön maliyet tahminini yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu programın kalıp üreticisi firmanın teklif bölümündeki maliyet tahmincisi tarafından kullanılması amaçlanmıştır. Bu programın yardımıyla maliyet tahminleri hızlı ve doğru sonuç verecek şekilde bilgisayarlaştınlmıştır. Maliyet başlıkları, kalıbın fonksiyonel bölümlerine bağımlıdır. Fonksiyonel bölümlerin maliyeti kümülatif yapıdadır. Literatürde verilen datalar önce saat bazında üretim zamanlarına çevrilmiştir. Daha sonra her maliyet başlığı için ilgili üretim zamanı denklemleri, eğri denklemini bulma teknikleri yardımıyla hesaplanıp, tablolar halinde verilmiştir. Program dili Turbo- Pascal version 4.0 olup, üç kısımdan oluşmaktadır. Bunlar kalıp boşluğu, kalıp gövdesi, ve ekonomik analiz kısımlarıdır. Program giriş dataları geometrik ölçüler, yüzey kalitesi, tolerans gibi parça özellikleri olup, program çıktısı, düşünülen kalıp tasarımı için her ünite üretim zaman tahmini ve toplam kalıp maliyetidir. Anahtar kelimeler : Ön maliyet tahmini, Enjeksiyon kalıplama, enjeksiyon kalıpları, bilgisayarlı maliyet tahmini Bilim Dalı Sayısal Kodları : 625.02.05, 625.02.06 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTERIZED COST ESTIMATION FOR INJECTION MOULDS GÜLER, S.Serdar M.S. in Mechanical Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mustafa I. Gökler December 1989, 149 pages. In this study, a computer programme which performs early cost estimation for injection moulds t for plastics, are developed. This programme is aimed to be used by the cost estimators in the quotation service in a mould making company. By means of this programme estimation process is computerized to provide fast and accurate results. The cost items are assigned to individual mould functional components in an additive structure. The data given in literature are first modified to production times on hourly bases and then the related equations for each cost items are calculated by curve fitting and given in tabular form. The computer programme is written in Turbo-Pascal version 4.0. It consists of three units; Cost estimation for cavity, Cost estimation for mould base and economical analysis unit. The programme inputs are the moulding properties such as geometrical dimensions, surface quality, tolerances, etc. Output is the estimated production times for each unit and the total cost for proposed mould design. Key words : Early cost estimation, Injection moulding, Injection mould, Computerized cost estimation Science Codes : 625.02.05, 625.02.06 in