Piyasa paydaşlarının beklentilerine etki eden döviz kuru ile ticari kredi faiz getirileri arasındaki volatilite yayılımının analizi: Türkiye örneği
Analysis of the spread of volatility between the exchange rate and commercial loan interest revenues affecting the expectations of market stakeholders: The example of Türkiye
- Tez No: 732110
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KIRAN BAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada piyasa paydaşları için piyasa beklentilerine etki eden seçili döviz kurları ile ticari kredi faizlerinin haftalık değerleri temel alınarak döviz kurlarının getirileri ile ticari faiz oranlarının getirilerinin arasında volatilite yayılması analiz edilmiştir. Ele alınan serilere klasik birim kök testlerinin yanında serilerin normal olmama özelliklerini dikkate alarak kalıntılar ile artırılmış olarak geliştirilen RALS ADF ve RALS LM birim kök testleri uygulanmıştır. Ardından çoklu volatilite modellerinden olan Sabit Koşullu Korelasyon Modeli olan CCC-GARCH modeli ile volatilite yayılımı analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde zaman serileri ile ilgili ekonometrik kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde ele alınan testler ve yöntemler ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde volatilite kavramına ve volatilite araştırmalarında kullanılan modellere değinilmiştir ve son bölümde uygulama yapılarak çıkan sonuçlar gösterilmiştir. Çalışma verisi 1033 adet gözlemden oluşmaktadır. 04.01.2002 - 22.10.2021 dönemi için veriler haftalık olarak TCMB Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS) üzerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the volatility spread between the returns of exchange rates and the returns of commercial interest rates is analyzed based on the weekly values of the selected exchange rates and commercial loan interests that affect the market expectations for the market stakeholders. In addition to the classical unit root tests, the RALS ADF and RALS LM unit root tests, which were developed with residuals considering the non-normality of the series, were applied to the series in question. Then, the volatility spillover was analyzed with the CCC-GARCH model, which is the Fixed Conditional Correlation Model, which is one of the multiple volatility models. In the first part of the study, econometric concepts related to time series are given. In the second part, explanations about the tests and methods discussed are given. In the third chapter, the concept of volatility and the models used in volatility research are mentioned, and in the last chapter, the results obtained by applying the application are shown. The study data consists of 1033 observations. Data for the period 04.01.2002 - 22.10.2021 were obtained weekly via TCMB Electronic Data Distribution System (EVDS).