Yüklenicinin borçlarının üçüncü kişiye yaptırılması ve sonuçları
Contracting the contractor's obligations to a third party and its consequences
  1. Tez No: 732133
  2. Yazar: GÜL ARSLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK BİLGİN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tez konumuz“Yüklenicinin Borçlarının Üçüncü Kişiye Yaptırılması ve Sonuçları”olup, çalışmamızda eser sözleşmesinde taraflardan biri olan yüklenicinin borcunun üçüncü kişi tarafından ifa edilmesi hususuna yer verilmektedir. Eser sözleşmesi iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olup yüklenicinin temel borcunu eseri meydana getirmek ve teslim etmek oluşturur. Bunun karşılığında ise iş sahibi bedel ödeme borcu altındadır. Gerek tarafların anlaşması gerek sözleşmenin mahiyeti ve eserin özellikleri ve gerekse de kanundaki düzenlemeler sonucu yüklenicinin borcunun üçüncü kişi tarafından ifa edilmesi uygulamada sıklıkla yaşanan bir durumdur. İşte biz de bu çalışmamızda öncelikle eser sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, genel özellikleri ve tarafların borçlarına yer vererek devamında yüklenicinin borçlarının üçüncü kişi tarafından yüklenicinin iradesiyle, iş sahibinin iradesiyle, üçüncü kişinin iradesiyle ve icra kanalıyla yerine getirilmesini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our thesis topic is“Contracting the Contractor's Debts to a Third Party and Its Results”, and in our study, the performance of the contractor's debt by a third party, which is one of the parties in the contract of work, is included. The contract of work is a contract that imposes obligations on both parties, and the contractor's main obligation is to create and deliver the work. In return, the employer is under the obligation to pay the price. It is a frequent situation in practice that the contractor's debt is fulfilled by a third party as a result of both the agreement of the parties, the nature of the contract and the characteristics of the work, as well as the regulations in the law. In this study, we first tried to examine the definition of the contract of work, its legal nature, general characteristics and the debts of the parties, and then the fulfillment of the debts of the contractor by the third party with the will of the contractor, the will of the employer, the will of the third party and the execution channel.