Unconventional monetary policy implementation in Turkey
Türkiye'de geleneksel olmayan para politikası uygulamaları
  1. Tez No: 732139
  2. Yazar: MAHMUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın 2008 Finansal Krizinden sonraki para politikası uygulamalarının detaylı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Küresel finans krizi merkez bankacığı uygulamalarında bir dönüm noktası olmuştur öyle ki; bu dönem 2008 öncesi ve sonrası diye nitelendirilebilir. TCMB'nin yeni para politikası araçlarının etkinliği geleneksel olmayan para politikası uygulamalarının bir örneği olarak ve ayrıca makroihtiyati bir açıdan analiz edilmiştir. Yeni para politikası çerçevesinin aktarım mekanizması yalın bir açık ekonomi DSGE modeli çerçevesinde açıklanmıştır. Politikanın etkinliği ise Bayesçi Yapısal VAR modeli ile test edilmiştir. Sonuçlar yeni para politikası çerçevesinin döviz kurlarındaki oynaklığı azalttığını, cari dengede iyileşme sağladığını ve kredi genişlemesini sınırlandırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an evaluation of the monetary policy implementation of the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) after 2008 financial crisis. The global financial crisis constitutes a turning point in the central banking practices so much that it can be referred as before and after 2008. We have analysed the effectiveness of the new policy tools of the CBRT in the framework of unconventional monetary policy implementation and with a macroprudential approach. The transmission mechanism of the new policy framework is explained in a very neat open economy DSGE model. The effectiveness of the policy is empirically tested by using a Bayesian SVAR model. The results reveal that the new policy framework is very effective in curbing the volatility in the exchange rates, in improving the current account balance and in limiting the credit growth.