Ceza ve tutukevlerinde tutulan kişilerin özel hayatının gizliliği
The privacy of the people detained in prisons
  1. Tez No: 732165
  2. Yazar: UTKU ILGAZ SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSOY KONTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışma, hukuka uygun olarak özgürlüğünden yoksun bırakılmış kişilerin yani genel olarak ceza infaz kurumlarında tutulan kişilerin özel hayatına olan müdahaleleri incelemek, hukuka aykırılıkları tespit ederek mevcut problemlerin nasıl çözüleceği konusunda fikir belirtmek üzerine hazırlanmıştır. Özel hayatın gizliliği yapısı gereği gelişmekte olan dinamik bir alan olup içtihatlar ile şekillenmektedir. Bu kapsamda çalışma teorik tartışmaların yanı sıra bunların içtihatlara nasıl yansıdığını ele alan bir yöntem içermektedir. İlk bölümde özgürlüğünden yoksun bırakılmanın tarihi ve özgürlüğünden yoksun bırakılan kişilere karşı nasıl bir uygulamanın yapıldığı tarihsel süreç içerisinde özetlenmiştir. İkinci bölümde hakkın öznesi bakımından inceleyeceğimiz hak olan özel hayatın gizliliği içtihat ve teorik olarak detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde özgürlüğünden yoksun bırakılan kişilerin özel hayatlarına yönelik yapılan müdahalelere karşı oluşan yargı içtihadı değerlendirilmiş, sorunlar tespit edilerek çözüm önerilerinde bulunmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile kişinin iç huzurunu yakından ilgilendiren özel hayatını yaşayabilmesinin özellikle ceza infaz kurumlarındaki kişiler bakımından önemi vurgulanmış. Bu önemli alana ilişkin sorunlar Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararları çerçevesinde değerlendirilmiş. Çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study has been prepared on the basis of examining the interventions in the private life of the people who have been deprived of their liberty in accordance with the law, that is, those held in penitentiary institutions in general, and expressing an opinion on how to solve the existing problems by detecting illegalities. The privacy of private life is a dynamic area that is developing due to its structure and is shaped by precedents. In this context, the study includes a method that deals with theoretical discussions as well as how these are reflected in precedents. In the first part, the history of the deprivation of liberty and the practice against the people who were deprived of their liberty are summarized in the historical process. In the second part, the right of privacy, which was examined in terms of the subject of the right, is detailed in jurisprudence and theory. In the third chapter, the jurisprudence against the interventions in the private lives of the people who were deprived of their liberty has been evaluated, problems have been identified and solutions have been proposed. With this study, the importance of being able to live a private life, which is closely related to one's inner peace, was emphasized especially for people in penitentiary institutions. The problems related to this important area have been evaluated within the framework of the Constitutional Court and ECHR decisions. Solution suggestions have been tried to be presented.