Examination of the culture of an immigrant group Bulgaria to Turkey in 1989 through food memory and food identity
1989 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden bir grubun kültürünün gıda hafızası ve gıda kimliği üzerinden incelenmesi
  1. Tez No: 732181
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sosyoloji, Anthropology, Gastronomy and Culinary Arts, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yemek, biyolojik bir ihtiyaç olduğu kadar kültürel bir olgudur. Ne yediğimiz, ne zaman yediğimiz, nasıl yediğimiz gibi sorular kültürel kimliğimizin bir parçasını oluşturur. Göç sonucunda kimlik karmaşası yaşayan bireylerin aidiyet duygusu zayıflayabilir. Göç sonrasında kendilerini köksüz hisseden göçmenler, kendilerini güvende hissedebilecekleri bir yere ve bir yaşama ait olma duygusu aramaya başlarlar. Yemek bu noktada en büyük olgulardan biridir. Bu çalışmanın amacı, Gebze bölgesine yerleşen 1989 Bulgaristan göçmenlerinin kimlikleri üzerinde değişen/değişmeyen yemek kültürünün etkisini belirlemektir. Böylece kültürel kimliğin önemli bir parçası olan yemek olgusu ile yaşam ve aidiyet ilişkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Food is a cultural phenomenon as well as a biological need. Questions such as what we eat, when we eat, and how we eat form part of our cultural identity. The sense of belonging of individuals who experience identity confusion as a result of migration may weaken. Immigrants, who feel rootless after migration, begin to seek a sense of belonging to a place and a life where they can feel safe. Food is one of the biggest phenomenons at this point. The purpose of this study is to determine the effect of the changing/unchanging food cultures in the memory and on the identity of the 1989 Bulgarian immigrants who settled in the Gebze region. Thus, it was aimed to reveal the food phenomenon, which is an important part of cultural identity, and the relations of life and belonging.