Gelenekselden beslenme anlayışına bir örnek Dr. Gönül Paksoy
An example of a traditional understanding ​​of nutrition is Dr.Gönül Paksoy
  1. Tez No: 732182
  2. Yazar: EMİNE AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER NURGÜL BEGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tasarımlarda geleneksel öğelerin kullanılması gelenekten geleceğe aktarılması bakımından önem taşımaktadır. Bu tasarımları en güzel şekilde icra edenlerden olan Dr. Gönül Paksoy, moda trendleri arasında, dar sınırlar içinde olmayan, toplumda statü sahibi kişilere ürün ve hizmetler sunar. Bu ürünler, giyilebilir, özgün kıyafet tasarımları ve atıksız mutfak gibi gelenekten beslenerek oluşturulur. Onun tasarımları simgesel ve işlevsel, tasarım değeri açısından son derece önemli ve iletişim dili oluşturmaya çalışan tasarımcılara kıymetli örnekler sunar. Ayrıca geleneksel öğelerin yaratıcılık ve giysi tasarımına kattığı değeri göstermek gelenekselden beslenmeye dikkat çekmek açısından önemlidir. Örtünme, insanoğlunun iklim şartlarından korunma ihtiyacı ile doğmuştur. İnsanoğlu bunun için önce yaprakları kullanmaya başlamışlardır. İnsanların zamanla kendilerini geliştirmesi, ihtiyaçları ve örtünme için kullandıkları eşyalarla paralel olarak değişim ve gelişim gösteren bir faaliyetler bütünü olmuştur. Örtünme önceleri zorunlu bir ihtiyaçken zamanla giyinme gibi bir zevke dönüşmüştür. Giyimin gelişimi, toplumları ve kültürleri kendi içinde, alt ve üst tabakalar olarak birbirinden ayırmaya yardımcı olurken tasarım kavramını da meydana getirmiştir. Böylece giyinme, zamana, yere ve kültüre göre değişkenlik gösteren komplike bir yapıya dönüşmüştür. Kıyafetin giyinmeye dönüşmesiyle de bu kavramın içine duygu, zevk ve anlayış girmiştir. Böylece sanat değeri taşıyan tasarımların önü açılmıştır. Bu çalışmada giyim kuşamın gelişim seyri, sürdürülebilirliği, eski ve yeninin birleşiminden oluşan yeni tasarımlar ele alınmış; bu tasarımlara hayat veren önemli isimlerden Dr. Gönül Paksoy'un hayatı, tasarımlarında kullandığı malzemeler ve onların kullanım şekilleri, kitapları, sergileri, aldığı ödüller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of traditional elements in designs is important in terms of transferring them from tradition to the future. Dr. Gönül Paksoy, who is one of the best performers of these designs, offers products and services to the people who is not within the narrow limits and have status in the society. These products are constituted based on tradition such as wearable, unique clothe designs and waste free kitchens. Her designs are symbolic and functional, extremely important in terms of design value, and provide valuable examples to designers trying to create a language of communication. In addition, showing the value that traditional elements add to creativity and clothing design is important in terms of drawing attention to being feeded from tradition. Covering was born with the need of human beings to be protected from climatic conditions. Mankind first started to use leaves for this. It has been a whole of activities that change and develop in parallel with the development of people over time, their needs and the items they use for covering. While covering was a necessity before, it turned into a pleasure like dressing over time. The development of clothing helped to distinguish societies and cultures within themselves, as upper and lower layers, and created the concept of design. Thus, dressing has turned into a complicated structure that varies according to time, place and culture. With the transformation of clothing into dressing, emotion, pleasure and understanding entered into this concept. This paved the way for designs with artistic value. In this study, the development course of clothing, its sustainability, new designs consisting of a combination of old and new are discussed; One of the important names that gave life to these designs, Dr. Gönül Paksoy's life, the materials she used in her designs and their usage patterns, her books, exhibitions and awards were examined.