Trisodyum trimetafosfat ilave edilen geleneksel cam iyonomer simanın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical and chemical properties of trisodium trimetaphosphate containing glass ionomer cement
  1. Tez No: 732245
  2. Yazar: GÜLSEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ ÇINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmada yüksek viskoziteli bir cam iyonomer siman olan GC Fuji IX GP (GC Corporation, Tokyo, Japonya) içerisine remineralizasyon etkinliği kanıtlanan trisodyum trimetafosfat (TMP) (Sigma-Aldrich Co., St. Louis, Mo., USA) ilave edilerek cam iyonomer simanın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin in vitro şartlarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla GC Fuji IX GP'in toz bileşeni içerisine ağırlığının %7 ve %14 oranlarında TMP ilave edilerek GC Fuji IX GP, GC Fuji IX GP + %7 TMP ve GC Fuji IX GP + %14 TMP olmak üzere 3 farklı grup oluşturuldu. Mikrosertlik testi için materyaller 2.5 mm çapında ve 2 mm derinliğinde silindirik polieter kalıplar içerisine yerleştirildi (n=10) ve Vickers Sertlik Test cihazı ile 24.- saatte ölçümler yapıldı. pH analizi için materyaller 2.5 mm çapında ve 2 mm derinliğinde silindirik polieter kalıplar içerisine yerleştirildi (n=10). pH metre ile ölçümler 10.- dakikada, 24.-, 48.- ve 72.- saatlerde yapıldı. Veriler IBM, SPSS, V26 ile analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğunu belirlemek üzere gruplar ve değişkenler için Shapiro Wilk testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren gruplara göre değişkenlerin karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve çoklu karşılaştırma testleri Tukey HSD ve Tamhane's T2 testleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the physical and chemical properties of high viscosity glass ionomer cement by microhardness test and pH analysis in vitro. For this purpose, 7 and 14 % trisodium trimetaphosphates (TMP) (Sigma-Aldrich Co., St. Louis, Mo., USA) were incorporated into the powder component of GC Fuji IX GP (GC Corporation, Tokyo, Japonya) and GC Fuji IX GP, GC Fuji IX GP + 7% TMP and GC Fuji IX GP + 14% TMP groups were formed. For microhardness test, samples were prepared in polyether molds with 2.5 mm of diameter and 2 mm of depth (n=10) and analyzed using Vickers Hardness Tester for 24- h. For pH analyzed, samples were prepared in polyether molds with 2.5 mm of diameter and 2 mm of depth (n=10) and the pH of samples was measured with a pH-meter at 10 min, 24-, 48- and 72-h periods. Data were analyzed with IBM, SPSS, V26. Shapiro Wilk test was used for groups and variables to determine the conformity of the data with normal distribution. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and multiple comparison tests were analyzed with Tukey HSD and Tamhane's T2 tests for the comparison of variables according to normally distributed groups.